недела, 5 февруари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТТензијата расте, луѓето на улиците: Дали започнува крајот на Си?

Тензијата расте, луѓето на улиците: Дали започнува крајот на Си?

Си Џинпинг, врховниот лидер на Кина, се потпира првенствено на неговата способност да го смири секое народно несогласување со неговата политика.

Тој извлече милијарди од владините фондови за да создаде „орвеловска“ дигитална национална безбедносна мрежа за откривање и потиснување на критиките кон него и Комунистичката партија, велат медиумите.

Но, тоа не функционираше, според коментарот на британски Телеграф. Се испостави дека предизвикот на Ковид-19 е премногу сериозен и дури и најстрогиот карантин повеќе не може да ги замолчи криците на угнетените граѓани на Кина.

Кога д-р Ли Венлианг првпат го објави избувнувањето на Ковид преку интернет во декември 2019 година, кинеските власти го обвинија дека шири субверзивни измислици. Мерките за заклучување не беа применети приближно три недели. Непосредно пред неговата „смрт“ од вирусот, тој им рече на новинарите дека „здравото општество не треба да има само еден глас“.

Додека цензурата беше зауздана, социјалните мрежи накратко беа преплавени со изрази на солидарност со Ли. Три години подоцна, и покрај драконските мерки за „тврдо заклучување“ промовирани од самиот Си, Ковид продолжува да се шири, додека социјалните медиуми сè поефикасно ги проектираат гласовите на несогласување. Сега луѓето се на улица.

Тензијата се зголемува со месеци. Минатиот месец Пекинг беше под силно обезбедување пред конгресот на Комунистичката партија. Меѓутоа, се случи нешто крајно необично – на социјалните мрежи почнаа да кружат видеа на кои се гледаат транспаренти со кои се повикуваат на штрајкови студентите и работниците и се повикуваат кинеските граѓани да бидат „граѓани, а не робови“.

Исто така, пораките на транспарентите бараа смена на Си, нарекувајќи го „диктатор и национален предавник“. Уште во април, од Шангај се појавија видеа од жителите на блескавите станбени кули кои врескаат во текот на ноќта, изразувајќи го својот очај и гнев поради немилосрдните политики на заклучување на Си.

Сега нивото на инфекција со коронавирус низ Кина ги собори претходните рекорди, а Шангај повторно е центар на кризата.

Во последните денови, протестите ескалираа поради пожарот во делумно затворена зграда во Ксинџијанг во кој загинаа околу 10 луѓе. Демонстрантите во Шангај ја гледаат нивната ситуација како симбол на општото комунистичко угнетување и бараат слобода и укинување на карантинот не само за Ксинџијанг, туку и за цела Кина, како и соборување на Партијата и самиот Си од власта.

Незнаење на Западот

Развојот дојде само еден месец по партискиот конгрес на кој Си драматично го консолидираше своето автократско владеење. Протестите може да укажуваат на тоа дека Си нема да може да го одржи своето владеење онолку долго колку што се надева. Кинескиот лидер неодамна зборуваше за „политики наклонети кон луѓето“ и потребата да се промовира „заеднички просперитет“, но се чини дека е достигната пресвртната точка и на кинескиот народ му е доста.

И додека во седиштето на Комунистичката партија во Пекинг се објавува наредбата на Мао „да му служи на народот“; демонстрантите во Шангај бараат од нивните лидери да го сторат токму тоа, ставајќи до знаење дека сакаат демократија наместо диктатура.

Социјалните немири почнаа да избувнуваат во други големи градови, вклучително и Вухан и Пекинг, каде што студентите одржаа големи антирежимски протести на универзитетите во Пекинг и Цингхуа, неизбежно предизвикувајќи сеќавања за улогата на студентите во масакрот на плоштадот Тјенанмен во 1989 година.

Си го започна своето децениско владеење зборувајќи за бенигната улога на Кина, каде соработката меѓу земјите ќе им користи на сите. Во оваа „продажба на магла“, разузнавачкиот апарат на Си и силите на влијание ја искористија навредливоста и незнаењето на Западот за да постигнат широка пенетрација на либералните политички елити и нивната клучна национална инфраструктура.

Сепак, агресивното справување со Ковид-19 на Си, спротивно на лажната проекција на неговата лична победа над вирусот, го отуѓи не само кинескиот народ, туку и демократиите и партнерите ширум светот. Приказната за победа го отстапи местото на агресијата на „волчицата“ потпомогната од воениот експанзионизам. Меѓународната загриженост за амбициите на Кина драматично се зголеми, освен меѓу сојузниците како Русија, Сирија и Северна Кореја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП