2 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТБлинкен: Путин не сака да преговара за крај на војната, тој турка...

Блинкен: Путин не сака да преговара за крај на војната, тој турка во своја насока

САД ќе ги разгледаат сите средства за унапредување на дипломатијата со Русија доколку видат отворање, но Москва во моментов не покажува знаци на подготвеност да се вклучи во значајни разговори, изјави во петокот американскиот државен секретар Антони Блинкен.

„Сè покажува дека претседателот Путин не е подготвен да се вклучи во значајна дипломатија, но продолжува да притиска во спротивна насока“, рече Блинкен на прес-конференција со неговата француска колешка Кетрин Колона.

„Размислуваме и ќе ги разгледаме сите средства за подобрување на дипломатијата доколку ја видиме можноста да ја подобриме на кој било начин, се разбира дека секогаш ќе гледаме на тоа“, рече Блинкен, но додаде дека Москва наместо тоа ја „удвојува“ својата агресија.

Русија оваа недела ги засили нападите со ракетни и беспилотни летала врз енергетската и водна инфраструктура на Украина.

Претходно овој месец, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју рече дека Русија е подготвена да работи со САД или Турција за начините за завршување на војната, која сега е во осмиот месец, но допрва треба да добие сериозен предлог за преговори.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП