понеделник, 3 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТШефот на ЦИА откри се за здравјето на Путин

Шефот на ЦИА откри се за здравјето на Путин

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс ја коментираше здравствената состојба на рускиот претседател Владимир Путин.

Барнс рече дека Путин е во повеќе од добра здравствена состојба, а со тоа ги демантираше бројните гласини кои кружат за наводните болести на Путин, кои се интензивираа по почетокот на конфликтот во Украина.

Барнс, говорејќи на форумот за безбедност во Аспен, рече дека неговата изјава „не е формална пресуда на разузнавањето“.

Сепак, со оглед на неговата позиција, овој коментар за Путин може да ги намали надежите на неговите противници кои веруваат дека падот на Русија е многу блиску.

Барнс зборуваше на оваа тема еден ден откако Путин го посети Иран, каде што се состана со иранскиот претседател Ебрахим Раиси и врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи.

За Путин, тоа беше ретко патување надвор од Русија, бидејќи тој беше главно изолиран за време на пандемијата на коронавирусот, а тоа продолжи дури и откако започна „специјална воена операција во Украина“, според вестите на Yahoo.

Иран и Русија се чини дека ја зајакнуваат соработката бидејќи и двете држави се соочуваат со тешки санкции. Американските власти тврдат дека Иран планира да пренесе неколку стотици дронови во Русија за да им помогне во борбата против Украинците.

Барнс, поранешен дипломат, во текот на својата кариера двапати ја посети Москва. На конференцијата во Аспен тој одговараше на бројни прашања во врска со Путин и конфликтот во Украина, а едно од нив беше и за здравствената состојба на рускиот претседател.

„Колку што можеме да кажеме, тој е целосно здрав“, рече Барнс.

Тој исто така рече дека Иранците треба да ја преиспитаат секоја одлука пред да му дадат дронови на Путин. Во исто време, Барнс рече дека фактот што Путин му се обраќа на Иран за такво оружје е знак за слабост на руската војска.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП