понеделник, 5 јуни 2023
ПочетнаСПОРТБИЗЏордан му одговори на Морант: Дете, покажи ми што знаеш

Џордан му одговори на Морант: Дете, покажи ми што знаеш

Мајкл Џордан експресно му одговори на бекот на Мемфис Грзилис Џа Морант. Младиот бек изјави дека би го „зготвил“ Џордан во игра еден на еден.

Терминот „готвење“ во кошаркарскиот сленг значи дека играчот може да постигнува поени кога сака преку противникот што му игра одбрана.

Морент истакна дека жали што не играл во ерата во која играл Џордан.

„Во мојата трета сезона имав просек од 37 поени и следната сезона го освоив првиот од петте МВП трофеи. Покажи ми што знаеш, дете, и престани да твиташ“, изјави Џордан за „Central“.

Морент минатата сезона имаше просек од 27,4 поени со , седум асистенции и 5,7 скока.

Беше учесник на Ол-стар натпреварот, беше избран во втората најдобра петорка во лигата и ја доби наградата за играч кој најмногу напредувал.

Тој е во НБА од 2019 година, кога Мемфис го избра како втор пик на драфтот.

Џа Морент: Во „1 на 1“ би го победил Џордан

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП