среда, 1 февруари 2023
ПочетнаКОМПАНИИПриходите на „Huawei“ паднаа за 14% во првиот квартал

Приходите на „Huawei“ паднаа за 14% во првиот квартал

Кинеската компанија „Huawei Technologies“ соопшти дека нејзиниот приход во првиот квартал паднал за 13,9 отсто во однос на претходната година, а новите области на кои се потпира допрва треба да им помогнат на бизнисите да се справат со падот на американските санкции.

Гигантот за телекомуникациска опрема објави 131 милијарди јуани (19,9 милијарди долари) приход во првиот квартал, што е зголемување од 152,2 милијарди јуани една година порано, кога веќе бележеше штета на некогаш доминантниот бизнис со паметни телефони.

„Резултатите ги исполнија очекувањата“, рече ротирачкиот претседател на „Huawei“, Кен Ху.

„Нашиот потрошувачки бизнис е силно погоден, а бизнисот со нашата ИКТ инфраструктура (за информатички и комуникациски технологии) бележи постојан раст“, ​​рече тој.

Во 2019-та година, Соединетите Држави го ставија на црната листа на „Huawei“, оневозможувајќи му пристап до клучните технологии од американско потекло. Ова влијаеше на способноста на компанијата да развива сопствени чипови и да набавува компоненти од надворешни добавувачи.

Портпаролот на „Huawei“ изјави дека компанијата презела чекори за да ја задоволи побарувачката на потрошувачите за паметни телефони.

„Потрошувачите сега можат лесно да купуваат смартфони на „Huawei“, вклучувајќи ги и нашите најнови најпродавани модели“, како што се водечкиот „P50“ и серијата „Nova“, рече портпаролот, без да открие детали за испораката на чипови и компоненти.

„Huawei“ доби 6,2% од пазарот на паметни телефони во Кина во првиот квартал, покажуваат податоците на „Counterpoint Research“. Во истиот квартал, „Honor“, поделба на „Huawei“, која компанијата ја продаде во декември 2020-та година, забележа раст на пазарниот удел на 16,9%.

Нето профитната маржа на „Huawei“ падна за 6,8 процентни поени во првиот квартал во однос на претходната година на 4,3 отсто. Компанијата ова го припишува на зголемените трошоци за истражување и развој и деловните инвестиции, како и на намалувањето на приходите.

Кинескиот гигант потрошил 142,7 милијарди јуани, или 22,4% од вкупниот приход, за истражување и развој, според неговиот годишен извештај за 2021-ва година, објавен во март.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП