понеделник, 25 септември 2023
ПочетнаСПОРТБИЗФудбалска историја! Македонија оди во бараж за СП

Фудбалска историја! Македонија оди во бараж за СП

Македонската фудбалска репрезентација продолжува да испишува нова фудбалска историја, откако по тензичната, но заслужена 3:1 победа над Исланд, првпат се пласира во бараж на едно Светско првенство, завршувајќи ги настапите во групата Ј со историско второ место.

Во меч во кој бевме апсолутно доминантни од почеток до крај, во еден момент во второто полувреме бевме под импресија дека ќе ја пропуштиме големата шанса откако гостите израмнија, но ја вративме контролата на играта, со малку среќа стигнавме и до втор гол и до фантастична петта победа во квалификацискиот циклус.

Езѓан Алиоски уште во 7. минута ги израдува фановите на арената „Тоше Проески“ со прекрасен гол покажувајќи ја својата класа. Доминацијата во првото полувреме беше потврдена и со вториот гол на Дарко Чурлинов, но тој беше поништен поради минијатурен офсајд.

Во второто полувреме, Исланѓаните успеаја да израмнат преку Торстеинсон во 54. минута, но тимот на Благоја Милевски бргу се созеде и продолжи со нападите кон исландскиот гол, што резултираше во враќање на водството во 65. минута преку Елиф Елмас, откако со малку среќа ударот на Алиоски дојде пред неговите нозе. Исланд, кој покажа груба игра, остана со играч помалку по црвениот картон на Јоханесон во 79. минута, по што Елмас во 87. минута ја потврди големата победа.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП, ГРУПА Ј

Македонија – Исланд 3:1

Лихтенштајн – Романија 0:1

Ерменија – Германија 1:4

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП