среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАКако "милениумците" ја уништуваат работата на мафијата

Како “милениумците” ја уништуваат работата на мафијата

Според извештаите на „Wall Street Journal“, искусни мафијаши се жалат на младите надежи на мафијата, бидејќи тие се несигурни и, како што велат, премногу „типкаат“ на мобилните телефони.

Наводниот водач на њујоршкото криминална фамилија Коломбо, 87-годишниот Ендрју Русо, беше уапсен минатиот месец, а една од причините за неговиот пад е тоа што тој неуспешно управувал со помладите соработници, изјави поранешниот агент на ФБИ, Скот Кертис, за „The Wall Street Journal“.

Долгогодишното микроуправување на Русо покажа недоверба во способноста на мафијашите на пониско ниво, смета Кертис.

Неколку поранешни државни истражители додадоа дека мафијашите “милениумци” не работат на начин на кој се навикнати нивните постари соработници и колеги, така што so тоа создаваat проблем за организациите.

„Постарите членови на мафијата се жалат дека милениумците, кои пораснале во предградијата, а не на улиците во градот, се помеки, поглупави и немаат код за лојалност, како и нивните претходници. Покрај тоа, тие секогаш „типкаат“ на мобилните телефони “, пишува новинарот на списанието.

Токму, преписката на милениумците преку мобилни телефони многу го чинеше наводниот водач на семејството Коломбо.

Еден од неговите помлади соработници е обвинет дека испраќал заканувачки пораки додека изнудувал пари. Ова на крајот се покажало како инкриминирачки доказ.

„Се е во нивните телефони“, им рече на новинарите еден поранешен член на мафијашкото семејство.

„Иако секојдневната работа на мафијата изгледа малку поинаква од работата на остатокот од светот, проблемите во управувањето не се толку различни. „Овие пукнатини во функционирањето на организираниот криминал, се економии измачувани од генерациски војни, а работното место е бојно поле“, пренесоа американските медиуми, додавајќи дека „милениумците создале„ нова нормалност која целосно се темели на дигитализацијата“.

Овој јаз меѓу генерациите е толку голем што се чини дека дури и влегол во подземјето, каде што високи личности, како, на пример, гореспоменатиот Русо, се навикнати на традиционалниот начин на работа, и затоа не сакаат да ја препуштат моќта на помладата генерација, за која сметаат дека – немаат појма.

Генерациите родени помеѓу 1981 и 1996 година се сметаат за милениумци.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи