понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаКОМПАНИИБАНКИСомнителна понуда за најстарата банка во светот

Сомнителна понуда за најстарата банка во светот

Италијанската влада се бори да го продаде Monte dei Paschi di Siena, стара 549 години, што државата веќе двапати ја спаси од избивањето на глобалната финансиска криза. Иако група американски инвеститори дадоа понуда за купување на банката, италијанското Министерство за финансии се сомнева во нивната стручност, а уште повеќе во нивната финансиска способност. Од друга страна, најпосакуван купувач за италијанската влада е UniCredit банка, но во оваа банка тие не го делат ентузијазмот на државата да се вклучат во ваква трансакција.

Италијанската влада со години се обидуваше да најде купувач за најстарата банка во светот, но сега кога се појави заинтересиран купувач, официјален Рим се сомнева дека потенцијалните инвеститори не знаат ништо за банкарството и прашање е дали имаат доволно пари.

Според Блумберг, повикувајќи се на двајца информирани извори, од минатиот Божиќ, италијанската влада имала понуда на маса за купување на 549-годишната банка Monte dei Paschi di Siena.

Понудата е дадена од група американски инвеститори предводени од поранешниот конгресмен Норман Д. Дикс, а нивниот план вреден четири милијарди евра вклучува развој на деловната активност на банката со италијанската дијаспора.

„Тенки“ податоци

Инвеститори од САД нудат 900 милиони евра за државен удел во Monte dei Paschi di Siena која работи континуирано од 1472 година – и дополнителни инвестиции за покривање на потребите на капиталот на банката.

Инаку, Monte dei Paschi di Siena е четврта по големина банка во Италија, со две илјади филијали и над пет милиони клиенти.

Сепак, извори на Блумберг од италијанското Министерство за финансии, кои сакаа да останат анонимни, тврдат дека понудата на американските инвеститори не вреди да се разгледува. Причината е што потенцијалните инвеститори немаат искуство во банкарството, а уште посомнителен е фактот дека податоците за капиталот со кој располагаат се многу „тенки“. Покрај тоа, Министерството се сомнева дека Американците воопшто имаат пари да ја завршат трансакцијата.

„Камен околу вратот“ за италијанската влада

Банката е „камен околу вратот“ за италијанската влада од првото спасување од колапсот во 2009 година, по избивањето на глобалната финансиска криза. По второто спасување во 2017 година и вбризгано вкупно осум милијарди евра буџетски пари, италијанската држава има повеќе од 68 проценти удел. Но, сите овие години, владата не успеа да излезе од сопственоста, што стана симбол за поширокиот проблем на „чистење“ на италијанската банкарска индустрија од товарот на лошите заеми.

Италија и вети на Европската комисија дека ќе го продаде својот удел во Monte dei Paschi di Siena до крајот на оваа година. Пред појавата на американските инвеститори и падот на претходната влада предводена од Џузепе Конте, Министерството за финансии се обиде да ја убеди најголемата банка во земјата, UniCredit, да ја „проголта“ Monte dei Paschi di Siena.

Затоа, напорите да се одврзе оваа топка ќе бидат една од клучните задачи за премиерот Марио Драги. Но, американската понуда може да му отежни многу за да најде не само квалитетно финансиско, туку и политичко решение.

Помеѓу чекан и наковална

Имено, имајќи предвид дека Министерството за финансии смета дека групата на Дикс не е прифатлив понудувач, Драги не може да ја прифати оваа понуда како излез.

Од друга страна, фактот дека Американците не ја повлекоа понудата, на Драги ќе му ја искомплицира ситуацијата, бидејќи тоа може да им даде аргументи на оние политички сили во парламентот кои не ја сакаат идејата за продажба на банката од Сиена на UniCredit.

Матео Салвини, лидерот на десничарската Лига и клучен политички сојузник на Драги, во минатонеделното интервју потсети колку политички може да биде одлуката за судбината на најстарата италијанска банка.

Разубавување на невестата

Салвини предупреди дека владата ќе биде „луда“ да го продаде својот удел во банката во овој момент, со оглед на тоа што цената на акцијата е 80 проценти под вредноста што ја плати италијанската држава пред повеќе од три години.

За решението, што вклучува продажба на UniCredit банка, започна да се зборува откако поранешниот министер за финансии, Карло Падоан – кој го предводеше второто спасување на Monte dei Paschi di Siena – стана претседател на тој банкарски гигант минатата есен.

Падоан во тој план ја имаше поддршката од поранешниот министер за финансии Роберт Гвалтиери, негов партиски колега од Демократската партија.

Министерството за финансии започна да ја „разубавува невестата“ на овој начин. Буџетот за 2021 година вклучува даночно олеснување од три милијарди евра за секој што сака да го купи Monte dei Paschi di Siena. Покрај тоа, италијанската влада вети дека ќе покрие 10 милијарди евра обврски, така што ќе префрли 15 милијарди евра проблематични заеми во специјална „лоша банка“.

УниКредит не го дели ентузијазмот за преземање

Претставници на Министерството за финансии кои работат на предлогот, посочуваат дека тој е дизајниран така што сите се заинтересирани за купување на Monte dei Paschi di Siena. Сепак, експертите во UniCredit банка не се баш сигурни во тоа.

Од таа банка, тие посочија дека секое преземање мора да биде неутрално капитално и да ја заштити банката од правни ризици.

Неодамнешната оставка на Жан-Пјер Мустие, поранешен извршен директор на UniCredit банка, додава на несигурноста во целата приказна, токму поради несогласувањата со Падоан за стратегијата за спојување и преземање на најстарата италијанска банка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи