Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

88 трилиони долари тешката економија прикажана во еден графикон(инфографик)

Време: 10:25

Датум: септември 16, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Глобалната економија може да изгледа како апстрактен концепт, но сепак влијае на нашето секојдневие и на очигледен и на суптилен начин. Никаде ова не е појасно отколку со сегашната економска состојба среде налетот на пандемијата од коронавирус.

Оваа визуелизација од HowMuch се потпира на податоците од Светска банка за бруто домашниот производ (БДП) за да создаде слика на глобалната економија – која достигна 87,8 трилиони долари во 2019 година.

Забелешка на уредникот: Бројките на овој дијаграм даваат слика за глобалната економија во 2019 година, но не мора да го претставуваат влијанието на неодамнешните случувања како што е Ковид-19.

Топ 10 земји според БДП (2019)

Во период од една година од последното објавување на официјалните податоци во 2018 година, глобалната економија порасна во големина за дополнителни приближно 2 трилиони долари – или околу 2,3%.

САД продолжуваат да го имаат најголемиот БДП, сочинувајќи скоро една четвртина од светската економија. Кина исто така продолжи да го развива својот удел во глобалниот БДП, преминувајќи од 15,9% на 16,3%.

Во последниве години, индиската економија продолжи да има нагорна траекторија – сега се повлекува пред Велика Британија и Франција – за да стане една од најдобрите пет економии во светот.

Збирно, овие топ 10 земји сочинуваат над две третини од вкупниот глобален БДП.

Економски контракции во 2020 година

Досега оваа година, повеќе земји доживеаа привремени економски контракции, вклучително и повеќето од првите 10 земји наведени погоре.

Следната интерактивна табела ќе ни даде одредена перспектива за оваа турбуленција, споредувајќи ги економските бројки во вториот квартал со оние од истиот квартал минатата година.

Една од најтешко погодените економии е Перу. Латиноамериканската земја, која е околу 50-та по големина според БДП на глобално ниво, во вториот квартал забележа економски пад од 30,2% и покрај напорите рано да се спречи вирусот.

Шпанија и Велика Британија исто така го чувствуваат влијанието, објавувајќи квартални бројки на БДП кои се за 22,1% и 21,7% помали, соодветно.

Во меѓувреме, Тајван и Јужна Кореја се двете земји кои можеби го дадоа најдоброто од себе за да ја надминат бурата од Ковид-19. И двете  забележаа минијатурни контракции во кварталот каде се чинеше дека глобалната економија запре.

Проекциите одат напред

Според Светска банка, глобалната економија на крајот може да се намали за 5,2% во 2020 година – најдлабоко намалување од Втората светска војна.

Погледнете подолу за проекциите на Светска банка за БДП во 2020 година кога ќе се “спушти прашината”, како и последователниот потенцијал за опоравување во 2021 година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…

 • Променливо облачно, посвежо и ветровито со повремен дожд

  Променливо облачно, посвежо и ветровито со повремен дожд

  Времето денеска во целата земја ќе биде променливо облачно, посвежо и ветровито, уште од утринските часови со повремени врнежи од дожд. На места процесите ќе…

 • Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

  Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

  Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните луѓе покажуваат соодветно ниво на…

 • Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Oд понеделник, 28.9.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…