Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Промените на кожата – индикатори за вашето здравје

Време: 09:30

Датум: септември 14, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изгледот на кожата и промените кои таа ги доживува можат да бидат индикатор за состојбата на вашето здравје. Еве на што треба да внимавате.

Жолтеникава кожа, портокалова боја на дланките и стапалата

– Пожолтувањето на кожата е резултат на каротенемија, која може да биде непријатен симптом на недоволно активна тироидна жлезда – хипотироидизам – кој предизвикува зголемено ниво на бета-каротен во крвта. Бета-каротенот е антиоксидант, кој се наоѓа во овошјето и зеленчукот. Кога постојат проблеми со тироидеата, жлездата не ги метаболизира витамините брзо, така што бета-каротенот се натрупува во организмот. Ова може да се случи и при преголем внес на моркови, компири и други зеленчуци и овошја кои се богати со бета-каротен.

Уртикарија при изложеност на сонце

– Да се биде алергичен на сонце е прилично ретка состојба, иако ова може да се случи кај некои луѓе. Поверојатното објаснување е дека промените на кожата кога се изложуваме на сонце е поради внесување на некој фотосензибилизирачки медикамент.

Долги темни линии на дланката

– Потемнувањето на линиите кои нормално ги има на раката може да биде резултат на адренална инсуфициенција. Тоа е познато и како Адисонова болест.

Голема, темно сина вена на нозете

– Големите сини вени на нозете може да бидат знак за венска болест, наречена варикозни вени, кои може да предизвикуваат болка, грчеви, како и естетски проблеми. Варикозните вени се резултат на неправилно функционирање на валвулите кои не и дозволуваат на крвта да се враќа на назад.

Кафеави точки на потколеницата

– Предниот дел на потколеницата секогаш е изложен на удари и траума. За некој кој има дијабетес, оштетувањето на капиларите и малите крвни садови, доведува до локално излевање на крвта, што доведува до кафеава дисколорација, позната како дијабетична дермопатија.

Постојано чувство на чешање

– Овде може да се работи за Дерматитис херпетиформис – насобрани мали промени, во вид на плускавци, кои силно чешаат, а се јавуваат во близина на лактите, колената, задникот, грбот, лицето или скалпот. Оваа состојба може да се поврзе со постоење на целијачна болест, односно интолеранција кон глутен. Секој четврти човек со целијачна болест има дерматитис херпетиформис.

Виолетови дамки

– Она што личи на модринка, често пати е погрешно протолкувано. Оваа промени на кожата е подолготрајна од обичната модринка, и е наречена Пурпура, односно истекување на крвта под кожата. Резултат е на повеќе причини, како што е на пример скорбут (дефицит на витамин Ц).

Бледило, особено придружено со сино обоени нокти

– Ова може да биде резултат на тешка анемија, која е намалување на бројот на еритроцитите, што го дава карактеристичниот блед изглед. Таа може да се појави поради дефицит на железо, хронична загуба на крв од дебелото црево, или улкусна болест.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Намирници за здрав вид

  Намирници за здрав вид

  Многу често луѓето го земаат видот здраво за готово, па започнуваат да мислат за здравјето на очите дури откако ќе започнат да имаат проблеми со…

 • Непријатели на нашите заби…

  Непријатели на нашите заби…

  Освен одржувањето редовна хигиена на забите и устата, постојат уште неколку работи на кои треба да се обрне внимание, како избегнувањето на одредена храна, пишува…

 • Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Излечете ги цистите и миомите со помош на оваа магична билка

  Луѓето порано верувале дека оваа билка ја штити куќата од удар од гром, пожар, болести, вештерки и вампири. Но, ова е и природен лек за…

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…