Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,003.00 -0.1%    KMB 6,752.00 -0.04%    UNI 2,400.00 0%    

Намирници кои штитат од грип

Време: 08:25

Датум: септември 12, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Сезоната на грипот само што не започнала и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат.

Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен дел од борбата против грипот, но покрај тоа ние ви претставуваме неколку намирници кои ако ги консумирате редовно, ќе ви помогнат да го “скокнете” грипот оваа сезона.

Лук

Нема што многу да се каже за лукот, тој е дефинитивно број еден избор против грипот. Лукот е природен антибиотик и штити од многу заболувања. Се препорачува да го консумирате свеж.

Боровинки

Боровинката е број еден извор на антиоксиданти и е дефинитивно над сите други овошја. Редовната консумација на боровинки со сигурност ви дава силна заштита против грипот. Доколку не можете да ја најдете свежа, консумирајте ја замрзната.

Сончоглед

Можеби не го очекувавте сончогледот овде, но да, тој е одличен извор на витамин Е и ги штити клетките од оштетување. Неопходен е за организмот, така што неговото редовно консумирање штити од грип.

Печурки

Печурките го поттикнуваат имунитетот, богати се со многу важни состојки и имаат антивоспалителен ефект, со односно имаат се што ни треба за борба против грипот.

Феферони

Го олеснуваат дишењето, богати се со витамин Ц и имаат антибактериска моќ. Ова е сосем доволно за фефероните да ги ставиме во групата на намирници за борба против грипот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…

 • Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку…

 • Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…