Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

Време: 11:18

Датум: септември 5, 2020

Категорија: ДИЕТИ

„Месечевата диета“ е добро позната метода за која се вели дека врши детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и до 3 кг дневно!

Принципи

Оваа диета се состои од пост во траење од 24 часа во периодот кога е млада месечина. Постојат докази дека постот кога е полна месечина (во траење од 24 часа) дава одредени резултати, но ни приближно како постот за време на млада месечина.

Кога да се започне со месечевата диета

Значи, оној момент кога започнува младата месечина (месечината преоѓа во нова фаза) – започнува и вашата диета. Кога тоа се случува, погледнете во табелата подолу.

Што е дозволено да се јаде/пие за време на месечевата диета

Дозволено е само конзумирање на течности и тоа најдобро обична вода или слаб растителен чај (секако без шеќер). Доколку ви е тешко да пиете само вода и чај – може да додате и свеж сок од овошје или зеленчук – секако без шеќер и адитиви….Алкохол и млеко се стриктно забранети како и цврста храна. Количината на течност која треба да се внесе варира во зависност од личноста и се движи помеѓу 3 и 4 литри.

Што во случај на силен глад

Доколку почувствувате глад – испијте голема чаша сок од зеленчук.

Дали е дозволена физичка активност за време од 24 часа траење на диетата

Да, дури и пожелна е. Лесни вежби и прошетки ќе ви помогнат во намалувањето на килограмите и забрзувањето на детоксикацијата.

Какви резултати можете да очекувате

За 24 часа би требало да изгубите до 3 кг – секако ако ги почитувате горенаведените правила. Еднодневниот пост исто така е одличен начин телото да се детоксицира и да се подобри имунитетот.

Додатни напомени

Кога ќе изгубите неколку килограми – продолжете да се храните со полесна храна и прилгодете го животниот стил на оваа диета. Ако сте „борец“ на подолги патеки – ова е одличен начин без преголем труд за неколку месеци да се ослободите од вишокот на килограми.

Табела

Месечевата диета може да ја започнете према податоците дадени во долната табела. Времето е дадено за земјите од EX – YU (Централно европско време).

Табела на млада месечина – 2020 година

 

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  Напомена: Да нема забуна – диетата за која станува збор на оваа страница не е Ideal Protein Diet, која се темели на протеински шејкови и навлегување во кетоза…

 • Диета со кисело млеко

  Диета со кисело млеко

  Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена. Сепак, бидејќи е во прашање рестриктивна диета, таа не би…

 • Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на…

 • Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Балансираната исхрана е клуч за совршената фигура. Затоа, решивме да ви понудиме една балансирана диета со која непречено може да симнете 5 кг за 1…

 • ДИЕТА: Краставица диета

  ДИЕТА: Краставица диета

  Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план…

 • Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Не е лесно да се практикува посебен режим на исхрана ако сте на работа цел ден. Сепак не губете волја бидејќи група американски нутриционисти објавија…

 • Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Ако вашата желба е идеалната линија, не е потребно да се откажете од омилената храна… Овој режим на исхрана се базира на внесување на големи…

 • Медитеранска диета

  Медитеранска диета

  Британскиот нутриционист, д-р. Ана Бинс, понуди решение за најголемиот проблем на секој кој ќе се фати во костец со намалувањето на килограмите – истрајноста. Да…

 • ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад, а „наградата“ e два килограми помалку за…

 • ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се…