Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    BESK 6,283.00 3%    KMB 7,074.91 0.02%    MPT 68,224.60 1.47%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    TTK 1,350.00 1.13%    USJE 25,001.00 0%    

Како да препознаете мозочен удар?

Време: 13:33

Датум: август 11, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако не можете да се насмеете или јазикот ви е „тежок“ за да зборувате, побарајте помош, можеби сте доживеале мозочен удар!

Важно е првите симптоми да ги препознаете и веднаш да повикате Брза помош, бидејќи терапијата која се дава во првите три часа ја намалува стапката на смртност и инвалидитет.

Важно е лекот да се прими уште во итното згрижување на пациентот со акутен мозочен удар, односно во првите три часа од започнувањето на симптомите.

Тоа подразбира пациентот да сфати дека доживеал мозочен удар и дека треба веднаш да се јави на службата за итна помош. Терапијата се дава на патот до болницата во првите три часа од болеста, бидејќи така се спасуваат повеќе од 60 проценти од заболените. Три часа можеби изгледа како доволно време, но секој во тој процес на делување има само неколку минути да донесе важна одлука.

Најчести симптоми:

– Парализа на десната или левата половина од телото (лице, раце, нозе)

– Неспособност за говорење, изговарање или разбирање на говорот

– Трнење во едната половина од телото

– Несигурност и сериозно занесување во одењето

– Пречки во видот

– Двојна слика

– Збунетост или тешка, дотогаш непозната главоболка

Нетрадиционални симптоми на мозочен удар кај жените:

– Болка во градите

– Скратување на здивот

– Главоболка

– Трнење на лицето или устата

– Дезориентација

– Мачнина

– Општа слабост

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…

 • Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

  Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку…

 • Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Чудо од сок: За пет дена три килограми помалку

  Овој сок помага при согорувањето на калории и го храни вашето тело со витамини и минерали. Освен тоа, магдоносот го подобрува варењето и исфрлувањето на…

 • Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една голтка дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…

 • Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Спас за секој пушач: Природен еликсир за чистење на белите дробови

  Ако сте пушач повеќе од пет години, сигурно чувствувате последици од оваа нездрава навика. Бронхитисот, како и пушачката кашлица е сигурно нешто со што се…

 • Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Трајно отстранете ја болката во `рбетот, грбот и нозете

  Имате болки во `рбетот, грбот, па дури и во нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или од голем физички напор? Престанете да се грижите,…

 • Тврдат дека ова е најсилниот антибиотик кој ги убива инфекциите во телото!

  Тврдат дека ова е најсилниот антибиотик кој ги убива инфекциите во телото!

  Тоникот којшто ја поттикнува циркулацијата и ја прочистува крвта е можеби токму она што му е неопходно на вашето тело. Се работи за вистинска комбинација…

 • Научниците утврдија која крвна група штити од коронавирус: Се чини дека овие луѓе се поотпорни на Ковид-19!

  Научниците утврдија која крвна група штити од коронавирус: Се чини дека овие луѓе се поотпорни на Ковид-19!

  Научниците открија како и крвната група може да игра одредена улога во тоа колку тежок облик на болеста ќе се развие кај лице кое ќе…