Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,951.70 2.53%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

Време: 12:18

Датум: август 8, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.

Растот достигна 3,5 процентни поени во однос на првиот квартал од 2019-та година.

Главната причина е забележителното намалување на трошоците на финална потрошувачка на домаќинствата во текот на годината (-1,7%) за разлика од неодамнешните зголемувања од над 2%. Покрај тоа, зголемувањето на бруто расположливиот доход на домаќинствата (2,4%), исто така, придонесува за зголемување на стапката на заштеда.

График: „Eurostat“

Заштедите на домаќинствата се зголемуваат во сите земји-членки на ЕУ за кои се достапни податоците за првиот квартал од 2020-та година. Најголем пораст е забележан во Словенија (7,7 процентни поени), а потоа следува Полска (6,8 процентни поени) и Шпанија (6,7). Најнизок раст е забележан во Шведска (1,1 процентни поени), Чешка (2 процентни поени) и Германија (2,2 процентни поени).

Зголемувањето на стапката на заштеда на домаќинствата се објаснува со зголемувањето на бруто расположливиот доход во сите земји-членки на ЕУ. Намалувањето на потрошувачката на домаќинства во 10 земји-членки дополнително придонесува за зголемување на нивните заштеди.

Најголемото намалување на трошоците за домаќинствата е забележано во Италија (-6,4%), Словенија (-5,3%) и Шпанија (-5,2%). Од друга страна, во шест земји-членки на ЕУ, индивидуалната потрошувачка на домаќинства се зголемува на годишно ниво, со најголем раст во Полска (5,1%) и Чешка (4%).

График: „Eurostat“

Годишниот раст на расположливиот доход на домаќинства во првиот квартал од годината беше 2,4% за ЕУ ​​и 1,9% за еврозоната.

Сепак, „Eurostat“ утврди дека платите се помалку важни за бруто расположливиот доход за периодот на известување (0,8%) отколку за социјалните бенефиции (на пример 1,7%). Заводот за статистика посочува дека во последниве години придонесот на социјалните трансфери во бруто расположливиот доход на домаќинствата отсекогаш бил под 1%.

Најголем пораст на бруто расположливиот доход на домаќинствата е регистриран во Полска (12,3%). Другите земји имаат годишна стапка на раст помеѓу 6,8% (Чешка) и 1,1% (Австрија).

Италија е единствената земја каде е забележано намалување на бруто расположливиот доход.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Во цела Европа, во рамки на Европската недела на мобилност (ЕНМ), се одбележува Денот без автомобили, 22 Септември. Годинава, поради неповолната епидемиолошка ситуација предизвикана од…

 • Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Убеден сум дека до крајот на неделава ќе биде објавен четвртиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците…

 • Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Кање Вест. 39-годишната sвезда…

 • Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти…

 • Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин,…

 • Совети кои ве водат кон успех

  Совети кои ве водат кон успех

  Вашиот став е клучен фактор во секоја потрага по ново работно место. Позитивниот став може да ви помогне многу повеќе од негативниот став. Негативниот став…

 • Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Регулаторната  комисија за енергетика бара можности во следниот период ранливите категории на граѓани да користат дополнителни средстава за заштита од енергетска сиромаштија. Синдикатот и граѓанските…

 • „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека е потребна посилна соработка. Тоа…

 • Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Трите ѕвезди на култната ТВ-серија „Пријатели“ Џенифер Анистон, Кортни Кокс и Лиза Кудроу се собраа во неделата вечер во куќата на Џенифер, каде заедно ги…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на…