Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Германските банки ќе можат да исплатат дивиденди и покрај забраната на ЕЦБ

Време: 09:44

Датум: август 4, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот финансиски регулатор ќе им овозможи на некои помали германски банки да исплатат дивиденди оваа година, дури и покрај тоа што Европската централна банка ги повика доверителите да се воздржат од дивиденди заради кризата со ковид-19, пренесува „Bloomberg“.

„Bafin“ веројатно ќе одобри исплати на инвеститори од некои помали банки кои не спаѓаат под директен надзор на ЕЦБ доколку можат да покажат стабилно ниво на профитабилност и доволен капитален амортизер, вели изворот кој е запознаен со случајот. Германскиот регулатор продолжува да ја гледа неповолно исплатата на дивидендите, но ги смета за управлив проблем за малите профитабилни банки, додава изворот.

Кон крајот на јули, ЕЦБ ја прошири де факто забраната банките да го враќаат капиталот на акционерите и ги повика да покажат воздржаност за бонусите поради пандемијата на коронавирус, напаѓајќи ги доверителите кои лобираа за нормално враќање на работењето. Оваа наредба важи барем до јануари, а ЕЦБ објави дека повторно ќе ја преиспита својата позиција во четвртиот квартал. Националните регулатори се очекува „да ја спроведат забраната за банките во нивна надлежност“, како што сметаат дека е соодветно“, велат од ЕЦБ во објавувањето на својата одлука.

Првично, централната банка ги извести доверителите да го задржат капиталот среде паниката во врска со пандемијата во март, велејќи дека тоа е дел од регулаторното олеснување со цел да им помогне да ја решат кризата.

Голем број на европски банки, вклучително и Здружението на кооперативни банки во Германија, ја повикаа ЕЦБ да ги исклучи капитализираните и профитабилни банки од забраната.

„Како и досега, „Bafin“ поддржува многу рестриктивни исплати на дивиденда дури и по октомври“, рече портпаролката на регулаторот. „Дивидендите треба да се исплатат само доколку банката прогнозира стабилна територија на позитивен приход и нејзината капитална позиција има доволно амортизери дури и во долг период на стрес“, додаде таа.

Портпаролот на ЕЦБ одби да коментира во врска со ова прашање.

Ограничувањата на дивидендите се една од причините за лошото работење со акциите оваа година во европската финансиска индустрија. ЕЦБ призна дека нејзината политика влијае на проценките, а шефицата на нејзиниот оддел за банкарски надзор, Андреа Енрија, рече дека „сакаат“ да ја продолжат забраната.

ЕЦБ директно следи 21 банка во Германија од вкупно 1.717 во земјата, бидејќи вообичаено ги следи доверителите чиишто средства надминуваат 30 милијарди евра. Националните супервизори следат помали институции, иако тие го прават тоа „во тесна соработка со ЕЦБ“, според веб-страницата на централната банка.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Основачот на „Spotify“ ќе инвестира 1 милијарда евра во европски стартапи

  Извршниот директор на шведската музичка платформа „Spotify“, Даниел Ек објави дека ќе искористи 1 милијарда евра од неговите лични средства за да инвестира во европски…

 • НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  НЛБ Банка ги повикува децата да цртаат за убавините на нашата земја по повод Месецот на штедење

  Оваа година, по девети пат, НЛБ Банка го организира НЛБ Месецот на штедење на тема: „Ги истражуваме убавините на нашата земја со Тиби и Штуки!”.…

 • Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Уште еден енергетски гигант се подготвува да покаже „црвен картон“ на нафтата

  Француската енергетска групација „Total SE“ ќе престане да рафинира нафта во регионот на Париз и ќе инвестира над 500 милиони евра до 2024-та година, заменувајќи…

 • 7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  7 врвни филмски наслови на репертоарот на А1 Drive-in киното

  Со најавата за отворање на A1 Drive-in киното на 29 септември со повеќекратниот оскаровец „Паразит“ (Parasite, 2019), A1 Македонија го објави и целосниот репертоар на…

 • Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  Eдна од најголемите австралиски банки заработи рекордна глоба

  „Westpac“, една од најголемите австралиски банки, се согласи да плати рекордна казна од скоро една милијарда долари за систематско дозволување на перење пари. Компанијата денес…

 • Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

  Вчера, официјално завршија активностите околу уредувањето на зелениот корнер, на десната страна од популарната „коцка“ во средината на ТЦ Лептокарија. Уредувањето на овој јавен простор…

 • Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на Њу момент во финалето на фестивалот за маркетинг „БалКанс“

  Две кампањи на маркетинг-агенцијата Њу Момент, Њу идеас компани – Скопје, „Кога пчелите ќе стивнат“ и герила-акцијата „Ослободување на дрвјата“ продуцирани и реализирани во изминатава…

 • ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит е првата естонска компанија која се најде во Генералниот Стандард на Франкфуртската Берза

  ИутеКредит Европа, водечка европска компанија за лични финансии, по унапредувањето на својата позиција на Регулираниот Пазар, е првата компанија од Естонија која влегува во Генералниот…

 • Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Девет светски познати ресторани поднесоа барање за банкрот

  Ова е тешка година за ресторанската индустрија и љубителите на храна. Малопродажната апокалипса е во полн ек, па дури и најомилените ланци на ресторани во…

 • „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  „Тесла“ и „Мерцедес“ ја тужеа американската влада поради царина на увезените делови од Кина

  Водечките производители на автомобили, вклучително и „Мерцедес-Бенз“ и „Тесла“, поднесоа тужба против владата во Вашингтон во врска со царините за увоз на делови од Кина.…