Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Овие намирници ги заменуваат лековите

Време: 11:35

Датум: јули 31, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби е да тркнете до кујната. Еве која храна може да влезе во улогата на природен лек:

Суво грозје

Против висок крвен притисок

Сувото грозје е богат извор на калиум, кој го намалува и регулира крвниот притисок.

Една шака суво грозје содржи околу 210мг калиум и 1г растителни влакна, кои што се препорачуваат од експертите против хипертензија (зголемен крвен притисок).

Компири

Против главоболка

Доволно е да изедете еден печен неизлупен компир за да ја намалите главоболката, особено ако таа се појавила поради дехидратација или ако е поврзана со консумирање алкохол.

Некои луѓе тврдат дека досадната главоболка им се намалува ако истријат парчиња компир на слепоочниците.

Банана

Против стрес и анксиозност

Нервозни сте или вознемирени? Земете една банана. Бананите се полни со калиум и Б6 и му помагаат на мозокот да произведува серотонин.

Започнете го денот со банана. Така и ќе го подобрите варењето на храната и ќе бидете посмирени во текот на денот.

Туна

Против лошо расположение

Досегашните истражувања покажале дека луѓето што редовно консумираат риба која е богата со омега-3 масни киселини многу поретко страдаат од депресија.

Исто така, туната е богата со селен, а познато е дека луѓето кои не внесуваат доволно селен се вознемирени, меланхолични и редовно уморни.

Босилек

Против стомачни проблеми

Босилекот содржи супстанции кои ги смируваат болките и грчевите во стомакот, а помагаат и против дијареја и нервозни црева.

Користете го босилекот свеж во салати и сосови или пак консумирајте го во форма на чај.

Природен сок од портокал

Против замор

Ако чувствувате дека енергијата ве напушта, исцедете си една чаша сок од портокал.

Фруктозата и витаминот Ц ќе работат заедно за да ви ја вратат силата и да ве направат поенергични.

Чај од камилица

Против киселини

Чајот од камилица може да ја подобри работата на дигестивниот систем, да ја намали подуеноста на стомакот и да го намали присуството на гасови.

Пијте чај од камилица неколку пати дневно. Познато е дека овој чај значително релаксира.

Чај од ѓумбир

Против гадење

Многу истражувања потврдиле дека чајот од ѓумбир успешно помага при појава на гадење предизвикано од патување или утрински мачнини во текот на првите месеци од бременоста.

Дополнително, ѓумбирот помага и против дијареа.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената секогаш треба да ви биде на прво место, за да го сочувате вашето здравје и здравјето на луѓето околу вас. – За почеток немојтее…

 • Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат…

 • Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да ги идентификува и изолира…

 • Совети за долг живот

  Совети за долг живот

  Покрај физичките активности, здравата исхрана и добриот сон, постојат неколку начини за да го разубавите секојдневието и да живеете подолго и поквалитетно. Доктор Дејвид Б. Агус од калифорнискиот…

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка…

 • Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Губењето на чувството за мирис претставува еден од најчестите и најраните симптоми на COVID-19, а група американски научници тврди дека ја пронашла причината за оваа…

 • Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Спиењето е активност која е многу важна за здравјето и општото добро на секој човек. Интересно е дека поминуваме четвртина од својот живот во спиење, но всушност…

 • Кој носи маска, тој мие и раце

  Кој носи маска, тој мие и раце

  Научниците утврдиле дека луѓето кои носат маска применуваат и други заштитни мерки против ширење на коронавирусот, како што е миење на раце, пишува Guardian. Тоа…