Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Како големите технолошки компании ги прават нивните милијарди (инфографик)

Време: 11:48

Датум: јули 8, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемите компании во светот се од технолошкиот сектор, а четири од петте од „Big Tech“ компании пораснаа со пазарна капитализација од над трилион долари.

И покрај нивните сличности, секоја од петте технолошки компании (Amazon, Apple, Facebook, Microsoft и Alphabet) имаат многу различни движења на готовината и растечки траектории. Некои имаат диверзифициран микс на апликации и клауд услуги, продукти, и акумулација на податоци, додека други имаат сингуларен фокус.

Но, преку растот скоро во сите сегменти, “Big Tech” компаниите ги прелетаа “Big Oil” и другите големи индустриски групи за да станат највредните јавно тргувани компании во светот. Продолжувајќи да растат, овие компании ја зајакнаа финансиската позиција на нивните основачи-милијардери, и го водеа технолошкиот тешкаш “Nasdaq” кон нови рекордни достигнувања.

За жал, со растот доаѓа и тешкотијата. Употребата на податоците, диверзификацијата и третманот на работниците стана проблем на глобално ниво, ставајќи се “Big Tech” во одбрана од огласувачите и владите.

Сепак, дури и ова не ги запре технолошките гиганти да објавуваат огромен раст на приходите.

Приходите на “Big Tech” продолжуваат да растат

Големото технолошко прифаќање е најголемиот двигател на зголемените приходи.

“Amazon” заработи најмногу во вкупните приходи споредено со минатогодишните бројки, со скок во речиси сите активности на компанијата. Приходите од онлајн продажба и услуги и трети лица се зголемиле за скоро 30 милијарди долари, додека Amazon Web Services и Amazon Prime забележале зголемени приходи од 15 милијарди долари комбинирано.

Единствен дел од питата на “Amazon” што не го зголеми приходот е продажбата во физички продавници, кои стагнираа откако претходно беа најбрзорастечкиот сегмент.

Приходи на “Big Tech” компаниите (2019 vs 2018)

Услугите и рекламите придонесоа за зголемени приходи на “Big Tech” компаниите. Приходите на Alphabet од “адсовите” на Google се зголемиле за 20 милијарди долари. Во меѓувреме, Google Cloud бележи континуирано прифаќање и прерасна во свој сегмент од 8,9 милијарди американски долари.

За Microsoft, растот на клауд компјутинг и услугите доведе до посилни приходи во скоро сите сегменти.Најинтересно, растот за Azure сервисите го надмина оној на Office и Windows за да стане најголем дел од приходите на компанијата.

Поголемо прифаќање на услугите и адс интегрирањето беа голем раст  за „Facebook“. Во голема мера се должи на континуираните зголемувања на просечните приходи по корисник, Facebook генерираше дополнителни приходи од 20 милијарди американски долари.

Споредба на технолошките гиганти

Една компанија која не објави огромни зголемувања на приходите беше „Apple“, иако оствари зголемување на приходите во некои сегменти.

Приходите од  iPhone, кој е сè уште камен темелник на бизнисот, паднаа за скоро 25 милијарди долари. Со тоа се неутрализираше зголемувањето на приходите од скоро 10 милијарди американски долари од услугите и околу 3 милијарди долари од продажбата на iPad.

Сепак, со нето профит од 55,2 милијарди американски долари, „Apple“ ја предводи “Big Tech” групата и по нето приходи и по пазарната капитализација.

Приходот на технолошките гиганти од речиси 900 милијарди американски долари во 2019 година, е поголем од БДП-то на четири земји од Г20. За споредба, заработката на “Big Tech” компаниите ќе ги направи 18-та најголема земја по БДП, пред Саудиска Арабија и веднаш зад Холандија.

Big Tech компаниите заработуваат милијарди со капитализирање на нивните платформи и зголемување на корисничките бази на податоци. Преку зголемен раст и прифаќање на софтверот, клауд компјутинг и пролиферација на реклами, овие милијарди ќе продолжат да се зголемуваат.

Бидејќи употребата на технологија се зголеми во 2020 година, и се предвидува дека само таа ќе продолжи да расте. Колку”Big Tech” компаниите ќе заработат во иднина?

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  Бафет откупи акции на „Berkshire“ за рекордни 5,1 милијарди долари

  „Berkshire Hathaway“ објави дека купила рекорден број на сопствени акции во второто тримесечје, откако пандемијата на коронавирусот се одрази на конгломератот на Ворен Бафет, објави…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…