Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Индустријата три месеци во минус – во мај пад на производството од 27 проценти

Време: 09:16

Датум: јуни 30, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Пад од 27 проценти на индустриското производство во мај, споредено со истиот месец лани бележи статистиката, а падот во одредени сектори достигнува и до 60 проценти.

Падот  на производството почна во март годинава, со почетокот на пандемијата и рестриктивните мерки за заштита од вирусот. Тогаш Државниот завод за статистика измери дека производството паднало за 13,4 проценти. Најголем е падот во април кој достигна 33,5 проценти, за мај да заврши со минус од 27 проценти. Но и во првите два месеци од годинава на индустријата не и одеше сјајно. Така февруари индустриското производство е во позитива од само 3,5 проценти, а во јануари, годината започна со плус од само 0,3 проценти. Па така индексот на индустриското производство во периодот јануари ‒ мај  годинава, во однос на истиот период лани изнесува 85,6% или индустријата е во минус 14,4 %.

ИНДУСТРИСКО ПРОИЗВОДСТВО 2020 ГОДИНА

Мај                 +1,2%            

Април            +5,5%

Март              +7.5%

Февруари       +7,3%

Јануари          +12%

Според податоците за мај пак падот во одредени секторио достигнува дури 60 проценти, а такви се кожната индустрија, производство и поправка на машини и опрема. Преполовено е и производството на текстил, мебел и трајни производи за широка потрошувачк, но и капиталните производи.

ИНДУСТРИСКО ПРОИЗВОДСТВО ВО МАЈ 2020, ВО ОДНОС НА МАЈ 2019

Производство на кожа и производи од кожа -58,9%

Производство на мебел -51,7%

Трајни производи за широка потрошувачка49,8%

Капитални производи -47%

Производство на текстил -44,9%

Статистиката покажува дека некои сектори и во криза бележат раст на производството.  

Производство на останата опрема за транспорт + 126,4%

Производство на основни фармацевтски произвводи и препарат +27,4%

Производство на хемикалии и хемиски производи +12,4%

Вадење на руди на метал +3,1%

Вадење на јаглен и лигнит +4,9%

Извор: ДЗС

Гледано по сектори, пад на индустриското производство во мај годинава во однос на мај лани има во Рударство и вадење на камен за 4,3 %, Преработувачката индустрија има пад од 32,1%, Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 14,6 %.

Според статистиката падот во Преработувачката индустрија се должи на намаленото производство речиси во сите оддели, како и во производство на прехранбени производи.

Според главните индустриски групи, пак има пад кај Енергија за 9,2 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 22,5 %, Капитални производи за 47 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 48,8 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 22,3 %.

Дека економијаата е во застој во вториот квартал од годината, предупредува и Народната банка во јунскиот извештај.

Во услови на ограничен обем на расположливи податоци тешко е да се добие попрецизна оцена за целокупната состојба во економијата во вториот квартал од 2020 година. Што се однесува до согледувањата на економските субјекти за состојбата во економијата, резултатите од анкетните истражувања за вториот квартал на 2020 година упатуваат на значително влошени согледувања во однос на минатиот квартал, како и во однос на истиот квартал од минатата година, во најголема мера како резултат на мерките поврзани со новата вирусна инфекција“, стои во извештајот на НБРМ.

Достапни податоци според НБРМ има за трговијата и индустриското производство за април.

Прометот во вкупната трговија забележа висок годишен пад во април од близу 30%, одразувајќи ги притоа неповолните остварувања и високиот пад на прометот кај сите три вида трговија (трговија на мало, трговија на големо и трговија со моторни возила). Индустриското производство исто така забележа висок пад во април, од 33,5% на годишна основа, што претставува значително влошување во однос на падот од 3,7% којшто беше забележан во првиот квартал од годината. Најголем пад и следствено највисок негативен придонес се забележува кај преработувачката индустрија, а помал негативен придонес имаат и рударството и енергетскиот сектор“, забележува централната банка.

Според Народната банка и показателите за агрегатната побарувачка главно се неповолни и упатуваат на пад на економската активност во вториот квартал од годината.

С.А

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

  Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел го сподели своето мислење за судир со тимскиот колега Шарл Леклер во првиот круг од денешната трка, втора оваа сезона…

 • Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Агуеро ќе го пропушти реваншот против Реал

  Кун Агуеро ќе го пропушти осмина-финалниот реванш во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Најдобриот стрелец на Манчестер сити се повреди пред неколку недели на…

 • Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Нови 136 лица заразени со Ковид-19, починати 6 и 123 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7,…

 • Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Партиите ветуваат дека ќе тече „мед и млеко“ – но може ли економијата да ги издржи економските изборни ветувања?

  Пораст на минималната и просечната плата, раст на пензиите, намалување на даноци, инфраструктура тешка милијарди евра… Политичките партии во предизвборните програми веетуваат дека и покрај…

 • Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

  Швајцарија, надалеку позната како бастион на дискретното, сигурно банкарство, наскоро ќе им понуди на богатите во светот уште еден избор за чувување на вреден имот:…

 • Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

  Во последните неколку недели секојдневно во земјава се бележат по речиси двесте нови случаи на заразени со Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во планинските региони на запад ќе има услови за изолирана нестабилност со…

 • Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Регистрирани 357 прекршоци за неносење маска

  Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 357 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до…

 • Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на Света Софија во џамија

  Високи претставници од ЕУ и САД ја осудија одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане џамија. „Одлуката на турскиот Државен совет да поништи…

 • Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Илон Маск го престигна Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе

  Вредноста на имотот на Илон Маск во петокот го надмина имотот на Ворен Бафет, со што извршниот директор на Tesla стана седми најбогат човек во…