Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Како да одржите мотивација ако работите од дома

Време: 13:02

Датум: март 27, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат да го одвлечат вниманието.

Неверојатно е лесно да ја пренасочите концентрацијата на работи кои немаат никаква врска со работата. Фактот дека не сте опкружени со колеги, кои се истовремено конкуренција и мотивација, може негативно да влијае на работните навики. Поради тоа, постојано мора да пронаоѓате нови начини да останете мотивирани.

Ви носиме неколку совети како во тоа да успеете:

Одржувајте работни рутини

Подгответе се за работа како да одите на работа. Држете се до точното време, а местото на кое работите треба барем да личи на работните услови во канцеларијата. Исто така, предупредете ги домашните дека започнувате со работа за да бидете сигурни дека нема да ве вознемируваат.

Направете список на обврски

Наведете ги дневните активности кои мора да ги направите. Тоа ќе ве мотивира да продолжите да работите сè додека не ја завршите и последната задача. Списокот исто така ве мотивира, бидејќи пресекувањето на завршените задачи влијае на вашиот работен елан. Тоа дополнително ќе ви помогне да разберете колку време е потребно за завршување на одредени задачи.

Визуелизирајте ги сопствените цели

Ако вашата цел  се сведува на купување куќа, автомобил или некоја повисока деловна позиција, пронајдете фотографија која ги одразува вашите аспирации и поставете ја во близина на вашето работно место. Така, секогаш ќе ја имате на ум крајната цел.

Земете пауза

Ако чувствувате недостаток на енергија, нема ништо лошо да земете кратка пауза. Размислете за краткорочни активности кои позитивно влијаат на вашиот ум и тело. Меѓутоа, поставете граници.

Не го прекинувајте работниот процес

Сè додека трае работното време, не правете работи кои не влегуваат во вашиот дневен работен распоред. Тоа е многу важно за одржување на работните навики. Работата од дома подразбира поголемо ниво на самоконтрола и дисциплина.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

2 Одговори за Како да одржите мотивација ако работите од дома

 1. Пингбек: Како да одржите мотивација ако работите од дома - ММС

 2. Пингбек: Како да одржите мотивација ако работите од дома – Работник

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Каков бил Ајнштајн навистина?

  Каков бил Ајнштајн навистина?

  Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…