Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,298.85 0.14%    BESK 7,500.00 0%    EUPF 63.00 1.61%    GRNT 1,179.34 -0.08%    KMB 7,624.02 -0.32%    MPT 77,996.67 -0.07%    OKTA 4,550.00 0.95%    PPIV 37,830.00 -3%    RZEK 48.00 0%    RZTK 701.00 -0.57%    STB 1,301.00 0.08%    STIL 92.00 -1.03%    TETE 2,250.00 -1.04%    TNB 19,200.00 -1.03%    UNI 2,221.00 -2.01%    ZPKO 2,900.00 7.69%    

Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

Време: 11:03

Датум: февруари 7, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè прави посреќни од фокусирање на една активност.

„Повторно ни говореа дека постојат различни зачини во животот кои се клуч за постигнување среќа. Сепак, различноста за нас не е секогаш позитивна“, тврди Џордан Еткин, еден од авторите на истражувањето.

Кога сме вклучени во различни задачи во текот на долг временски период, да речеме една недела, тогаш се чувствуваме посреќни. Кога во еден ден менуваме повеќе активности и во краток рок извршуваме повеќе задачи се чувствуваме помалку среќни.

Мамење на мозокот

Во спроведеното истражување, научниците ги поделиле студентите во две групи. Првата група на студенти имале еден час да научат повеќе предмети, додека втората група во ист временски рок морала да учи само еден предмет. Првата група по истражувањето соопштила дека се чувствува помалку продуктивно за разлика од студентите во втората група.

Научниците сметаат дека начинот како се чувствуваме може да биде клучот за среќа. Еткин тврди дека извршувањето на повеќе задачи за еден час може да доведе до оптеретување и стрес, а ако ги завршиме сите задачи, чувствуваме помала продуктивност. Работата на една задача покажува спротивни резултати, смета Еткин.

Едноставно решение е да го поделиме денот во поголеми временски периоди во кои ќе извршиме само една задача. Психолозите тврдат дека повеќето задачи кои сме ги добиле за извршување можеме да ги поставиме во една категорија со што едноставното намалување на различностите на задачите во нашата перцепција ни помага да се чувствуваме подобро и да ја оствариме посакуваната продуктивност.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…

 • Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Како до одлични дополнителни месечни примања? Веројатно сте слушнале за „нетворк маркетинг“, а уште поверојатно и сте се запрашале како овој модел функционира и како…

 • Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Постојат вработени на кои поради нивните очигледни квалитети треба да им се посвети внимание. Иако како претприемач треба да внимавате на своите пари, некои работници…

 • Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Според податоците кои неодамна ги анализарал порталот “Monster”, јануари и февруари се најпопуларните месеци за луѓето кои бараат нова работа. За среќа, кај лицата кои…

 • Стоматолог најплатено занимање во светот

  Стоматолог најплатено занимање во светот

  На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот на списокот со најдобро платени…

 • Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Работата во големи канцеларии без преградни ѕидови понекогаш е исклучително напорнa, но може да биде сосема подносливa ако се придржувате кон овие правила на однесување.…

 • Која е тајната на успехот?

  Која е тајната на успехот?

  „Зошто сега?“ – е прашање кое секој претприемач треба да си го постави, бидејќи ова прашање го дава одговорот на други две многу важни прашања:…

 • Која навика ги разликува милионерите од лицата со просечни примања

  Која навика ги разликува милионерите од лицата со просечни примања

  Студијата која ја објави Social Psychological and Personality Science откри дека милионерите се разликуваат од лицата со просечни примања. Истражувањето е спроведено во Холандија, и тоа…