Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 930.00 -2.11%    KMB 5,947.00 0.64%    OKTA 3,153.00 -1.47%    RMDEN18 99.00 0%    STIL 78.00 0%    TEL 320.00 0.36%    TNB 16,450.00 2.73%    ZPOG 1,800.00 0%    

Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

Време: 11:03

Датум: февруари 7, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè прави посреќни од фокусирање на една активност.

„Повторно ни говореа дека постојат различни зачини во животот кои се клуч за постигнување среќа. Сепак, различноста за нас не е секогаш позитивна“, тврди Џордан Еткин, еден од авторите на истражувањето.

Кога сме вклучени во различни задачи во текот на долг временски период, да речеме една недела, тогаш се чувствуваме посреќни. Кога во еден ден менуваме повеќе активности и во краток рок извршуваме повеќе задачи се чувствуваме помалку среќни.

Мамење на мозокот

Во спроведеното истражување, научниците ги поделиле студентите во две групи. Првата група на студенти имале еден час да научат повеќе предмети, додека втората група во ист временски рок морала да учи само еден предмет. Првата група по истражувањето соопштила дека се чувствува помалку продуктивно за разлика од студентите во втората група.

Научниците сметаат дека начинот како се чувствуваме може да биде клучот за среќа. Еткин тврди дека извршувањето на повеќе задачи за еден час може да доведе до оптеретување и стрес, а ако ги завршиме сите задачи, чувствуваме помала продуктивност. Работата на една задача покажува спротивни резултати, смета Еткин.

Едноставно решение е да го поделиме денот во поголеми временски периоди во кои ќе извршиме само една задача. Психолозите тврдат дека повеќето задачи кои сме ги добиле за извршување можеме да ги поставиме во една категорија со што едноставното намалување на различностите на задачите во нашата перцепција ни помага да се чувствуваме подобро и да ја оствариме посакуваната продуктивност.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат…

 • Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Сакате да започнете свој блог, да покренете бизнис, да ги подобрите постојните аспекти на вашата деловна активност, да научите нови вештини, да стекнете попродуктивни навики?…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…