Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Три едноставни начини за драстично подобрување на вашето здравје

Време: 13:17

Датум: јануари 11, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Не мора да го менувате животот од корен, само направете ги овие три едноставни чекори и ќе бидете многу поздрави.

Харли Пастернак, фитнес тренер кој соработувал со многу познати личности како Гвинет Палтроу, Ким Кардашијан, Ријана и Ариана Гранде, предлага преземање на овие три чекори за значително подобрување на вашето здравје оваа година.

“Оваа година важно е да одите повеќе, да спиете подобро и да го намалите внесот на шеќери. Ако спиете половина час подолго, внесувате половина шеќер помалку од вообичаеното, направете најмалку 12.000 чекори секој ден, драматично ќе го промените својот живот”, истакнува тој.

Се разбира, секогаш е полесно со зборови отколку да направите, но Пастернак има неколку совети кои ќе ви помогнат да ги исполните овие три цели.

На пример, за да одите повеќе, советува да купите часовник кој го мери бројот на чекори или да преземете апликација за тоа. Исто така, важно е да имате удобни патики за одење за да бидете поактивни, затоа што да бидеме реални, непријатните патики нема да му помогнат на некој да започне.

Сепак, можеби е најтешко од овие три чекори кон подобро здравје да се намали внесот на шеќери.

„Внесуваме десет пати повеќе шеќер отколку што би требало“, истакнува Пастернак.

Во суштина, за да консумирате помалку шеќер, потребна ви е силна желба, а нутриционистите велат дека може да помогне “одложување” на внесот на слатки за десет минути, сè додека таа желба не исчезне.

Исто така, еден од триковите кој би можел да помогне е консумирање на билни чаеви, бидејќи тие ја блокираат желбата за слатки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Три едноставни начини за драстично подобрување на вашето здравје

 1. Пингбек: Три едноставни начини за драстично подобрување на вашето здравје - ММС

 • Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја…

 • Викенд хороскоп 18-19.01.2020

  Викенд хороскоп 18-19.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе биде потребно да соберете неколку контакти за да стигнете до посакуваната цел. Бидете внимателни и обратете им се на…

 • Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или…

 • Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Зошто треба да бидете внимателни со старомодниот трик со ладна вода. Сигурно сте слушнале за трикот дека кога ќе се изгорите, треба изгореното место да го држите…

 • Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Пецкање, гребење и потешкотии при голтањето се само некои од симптомите на болка во грлото кои оваа напивка може да ги реши. Комбинацијата на мед…

 • Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за…

 • Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Типови на зимски алергии и како да се справите со тоа

  Променливи температури Сувиот и ладен воздух негативно влијае на кожата, иритирајќи ја. Во некои случаи, дури може да се развие ладна уртикарија, која главно има…

 • Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Кравјо или билно млеко? Дилемата е решена, откријте кое млеко е поздраво!

  Одговорот на прашањето кое млеко е најздраво може да ве изненади. Веројатно мислите дека растителното млеко, како бадемовото и соиното е многу поздраво, меѓутоа не…

 • Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Стресна работа и многу рокови за вршење на работата? Еве како тоа влијае на вас!

  Ако извршувате работа која подразбира дека секогаш пред себе имате некои рокови, внимавајте на ова… Роковите и стресот на работа ги поттикнуваат луѓето да јадат…

 • Избегнувајте шетање со деца по магла

  Избегнувајте шетање со деца по магла

  Ако живеете во град, маглата не е најдобро време да шетате со вашето бебе или дете. Високото ниво на загадување на воздухот во никој случај…