Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,760.64 -0.03%    BUTE 3,075.00 2.5%    CEVI 567.00 -2.91%    GRNT 1,202.69 0.29%    KMB 7,231.37 -0.1%    MPT 79,852.73 -0.06%    SBT 3,200.00 2.17%    SDOM 30.00 0%    STB 1,200.00 -1.72%    TNB 17,636.98 0.24%    TTK 1,600.00 1.78%    ZILU 195.00 2.63%    ZPKO 2,539.00 19.99%    ZPOG 1,800.00 -10%    

Бон Џови го отвори третиот ресторан каде сиромашните ќе јадат бесплатно

Време: 14:42

Датум: јануари 10, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Џон Бон Џови докажа дека е повеќе од успешна поп ѕвезда. Тој основа фондација под името ЏБЏ „Сол Кичен“, која наскоро ќе го отвори третиот ресторан за луѓе кои немаат пари да си дозволат здрав и топол оброк. Овие луѓе можат да дојдат во неговите ресторани и да јадат здрава храна без никакви осуди. Новиот ресторан ќе биде отворен во универзитетски кампус во Њу Џерси.

Бон Џови и неговата сопруга Доротеа Харли ја објаснија нивната инспирација за фондацијата и за тоа како воопшто го започнале тоа.

„Гладот не изгледа како што може да замисли окото на вашиот ум“, изјави Харли за Си-Би-Си.

„Тоа се луѓето во вашата црква. Децата одат на училиште со вашите деца. И мислам дека тоа беше око за многумина овде во заедницата што рекоа: ‘О, тука нема бездомници“. “

View this post on Instagram

Thank you to everyone who came out for our 5th Annual Chili Cook-Off! Congratulations to our winners: 1st Place: New Jersey State Police – “Bad Medicine” 2nd Place: Lanoka Harbor First Aid – “Blaze of Glory” 3rd Place: Toms River Fire Dept., Company #1 – “The Boys on the Hill” We appreciate everyone coming out to support JBJ Soul Kitchen Toms River and all of the first responders who participated. Special thanks to Home Run Party Entertainment for providing free children’s activities and Zzak G. Applaud Our Kids Foundation Inc. for performing throughout the event. We look forward to seeing everyone again next year! #jbjsoulkitchen #tomsriver #chilicookoff #tomsriverlocal

A post shared by Soul Kitchen (@jbjsoulkitchen) on

Бездомноста е социјално табу за кое не се зборува премногу често. Поради оваа стигматизација, луѓето кои се бездомници или сиромашни не можат да бараат помош и нема да добијат пристап до потребните ресурси.

Со цел да им се обезбеди здрава и квалитетна храна на луѓето во заедницата кои имаат потреба од тоа, парот ја отвори својата прва кујна во 2011 година во Њу Џерси, која не покажува цени на менито.

Покрај тоа, гостите што можат да си го дозволат тоа имаат можност да плаќаат и за оброкот на други луѓе. Ако луѓето воопшто не можат да платат, од нив се бара да волонтираат. Скоро целата работа ја прават волонтерите и најголем дел од храната е донирана.

Најновиот проект е наменет за студентите во универзитетот Рутџерс, кои немаат време за здрава храна. Бон Џови и неговата сопруга не планираат да застанат тука, сакаат да отвораат различни кујни се додека има потреба за тоа

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 25 градови со најскапи кирии

  25 градови со најскапи кирии

  Deutsche Bank изготви годишен извештај за најскапи градови во светот за 2019 година, опфаќајќи 56 земји во светот. Извештајот се заснова на трошоците за живот…

 • МФ ќе работи на усогласување со стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

  МФ ќе работи на усогласување со стандардите на ЕУ околу штетноста на хартијата на фискалните сметки

  Ја разгледуваме новината воспоставена од Европската Унија за и ние да се усогласиме и доколку анализите утврдат дека можеме што поскоро да го направиме тоа,…

 • Ангеловска: 402 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите во 2019 година

  Ангеловска: 402 милиони евра поврат на ДДВ кон фирмите во 2019 година

  Минатата година фирмите добиле поврат на ДДВ од 402 милиони евра или за 7,5 отсто повеќе во однос на 2018 година или дури 44 проценти…

 • Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, интересите на граѓаните пред политичкото поентирање

  Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција, интересите на граѓаните пред политичкото поентирање

  Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска порача дека Буџетот е во добра кондиција и оти финансиите се стабилни. Апелираше до политичките субјекти да се однесуваат…

 • Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

  Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

  Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова зголемување, Луксембург беше земја со…

 • Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

  Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

  Од 1 јануари годинава во Европската Унија,  стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или БПА присутна во термичката хартија…

 • Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

  Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

  Индексот на Македонската берза МБИ-10 на крајот на последниот работен ден од неделава изнесуваше 4.872,39 проценти, што претставува раст од 0,7 проценти на неделно ниво.…

 • Сончево со умерена облачност и магла во котлините

  Сончево со умерена облачност и магла во котлините

  По котлините и долж Повардарието денеска ќе биде магливо и со ниска облачност, а во останатите делови сончево со мала до умерена облачност. Во југоисточните…

 • Турските банки се префрлаат на дигитална мрежа за трансфер на злато

  Турските банки се префрлаат на дигитална мрежа за трансфер на злато

  Турските банки го избегнаа трансферот на криптовалути со презентирање на физички единици злато преку blockchain платформа развиена од истанбулската банка за клиринг, порамнување и старателство…

 • Туристи останаа пред Лувр поради протести

  Туристи останаа пред Лувр поради протести

  Туристите денес не можеа да влезат во Лувр, бидејќи персоналот на музејот кој штрајкува го блокираше влезот во најпосетуваниот музеј во светот. Многу посетители дојдоа…