Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Исфрлете ги овие производи од вашиот фрижидер

Време: 14:19

Датум: декември 5, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Некои намирници кои не се здрави подобро е воопшто да ги немаме во фрижидер, за воопшто да не не стрват и да не паѓаме во искушение. Доколку здравата исхрана и живот ви значат, би требало да ги исфрлите следниве работи.

Нутриционистката Илејн Маги состави листа на најнездрави намирници кои е подобро воопшто да не ги имате во фрижидер

МАЈОНЕЗ

Доколку го јадете често, тогаш јасно ви е зошто маснотиите се таложат на вашите крвни садови, а килограмите ви се лепат. Доколку сте голем љубител на мајонезот, во еден оброк може да внесете околу 360 калории и 40 грама маснотии. Наместо мајонез, подобро е да одберете помалку мрсни сосови и намази, како сенф, рен или намаз од сирење.

ПРЕРАБОТКИ ОД МЕСО

Саламите, сувомеснатите колбаси, виршлите и паштетите обично се прават од месо со најнизок квалитет, а им се додаваат конзерванси, адитиви и маснотии. Освен тоа содржат и голема количина на сол поради што го зголемуваат ризикот од оштетување на бубрезите и високиот крвен притисок, а не се препорачуваат за јадење повеќе од еднаш неделно. Бројни студии покажаа дека преголемото внесување преработено месо придонесува за зачестена појава на рак на дебелото црево, еден од најраспространетите карциноми.

ПОЛНОМАСНИ МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ

Намирниците како полномасно млеко, павлака и путер имаат многу добри состојки како протеини, калциум, витамин Б, но проблемот е во тоа што содржат и многу масти, па доколку секојдневно ги внесуваме постои ризик од зголемено ниво на холестерол. На пример, доколку пиеме пола литар полномасно млеко секој ден, за една недела внесуваме преку 2.000 калории, 105 грама маснотии, од кои 60 грама заситени масти и 35 милиграми холестерол. Поради ова, секогаш е подобро да се одберат млечни производи кои содржат здрави состојки, но и помалку масти.

КРЕМАСТИ ПРЕЛИВИ ЗА САЛАТИ

Сосовите за салата се одличен додаток кои ги претвораат во вкусно главното јадење, но вообичаеното сервирање содржи околу 120 калории, 12 грама масти и 380 милиграми сол. Поради ова, најдобро е да се избегнуваат, а да употребувате традиционални зачини, вински или јаболков оцет или лимонов сок.

МАРГАРИН И НЕГОВИТЕ ДЕРИВАТИ

Маргаринот содржи голема количина масни киселини бидејќи се создава како емулзија од растително масло и вода, а докажано е дека неговото редовно користење во исхраната го зголемува ризикот од болести на срцето и крвните садови. Маргаринот го зголемува и нивото на холестеролот, а делува лошо и на имунитетот. Тврдиот маргарин содржи помеѓу 19 и 38 проценти трансмасни киселини, а само во една лажичка се наоѓаат околу 100 калории и 11 грама масти.

СМРЗНАТ ПОМФРИТ

Оваа верзија на компирот посебно им е драга на најмладите, а луѓето (посебно рестораните) често го купуваат бидејќи им ги олеснува работите во кујната. Сепак, содржи смрзнат компир кој воопшто не е добар за здравјето, бидејќи содржи големи количини сол и конзерванси. Мала порција од 85 грама компир содржи околу 11 грама масти, околу 3 грама заситени масни киселини, 390 до 540 милиграма натриум и околу 190 калории. Се препорачува да јадете печен компир или најдобро печен во лушпа, советуваат нутриционистите.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

  Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може…

 • Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Додадете го овој зачин во јогуртот: Ќе ги изгубите килограмите и ќе го уништите лошиот холестерол

  Научниците овој ефект го објаснуваат со тоа што овој зачин содржи изобилство од фитосфероли кои имаат способност да го апсорбираат холестеролот, а содржи и материи…

 • Напиток од три состојки кој топи килограми

  Напиток од три состојки кој топи килограми

  Состојките на овој неверојатен напиток можеби нема да ви се допаднат многу, но тој се покажа како делотворен пијалок кој го тестирале многумина и линијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

  Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од…

 • Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Лимон, сол и бибер! Мешавина која ги решава овие 4 важни проблеми!

  Еве што се лекува оваа комбинација… Болно грло Ослободете се од болката во грлото така што во чаша топла вода ќе помешате една лажица сок…

 • Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Домашен лек кој ги чисти вените, го чува срцето, ја зајакнува отпорноста на инфекции…

  Овој природен препарат благотворно влијае на целиот организам, а многу едноставно се подготвува… Овој лек го одржува оптималното здравјето на целиот организам – ги чисти…

 • Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Целиот свет полуде по рецептот од две состојки кој ги отстранува мастите

  Доколку страдате од вишок масти, тогаш овој рецепт е одличен за вас… Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност зголемените…

 • Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Откријте ја новата Цевитана со вкус на лимон и ѓумбир

  Светот на вкусови на Витаминка е збогатен со уште еден нов производ. Новата Цевитана експлодира со цитрусен вкус кој е зачинет со ѓумбир, влевајќи свежина…