петок, 9 декември 2022
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИВтора победа за шахистите на Алкалоид на ЕКК

Втора победа за шахистите на Алкалоид на ЕКК

Во второто коло на Европскиот клупски куп во шах, македонскиот шампион Алкалоид ја победи Раика Рапид Фефениц од Австрија со 4,5:1,5.

По три часа игра резултатот беше нерешен, со три реми на прва, втора и четврта табла: кај Андреикин, Шанкланд и Криворучко. Потоа, со сигурна игра и победа Владислав Ковалев донесе водство за Алкалоид. Следеа цели поени за Панчевски и Инаркиев за конечен триумф со три поени разлика.

По одиграни две кола, 16 екипи (од вкупно 66 клуба кои учествуваат) имаат максимални четири бода.

Во третото коло, „фармацевтите“ за противник ја имаат екипата на Медни Всадник од Русија, минатогодишниот шампион.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП