Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Пет вкусни намирници кои ги топат масните наслаги за време на спиењето

Време: 09:44

Датум: октомври 18, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Изгледа дека доцните оброци може и не се толку лоши, се разбира, ако знаете што да изберете за доцна вечера – научниците велат дека одредени намирници може да ви помогнат да ослабете кога ги јадете доцна во ноќта.

Имено, експертите од Универзитетот во Флорида тврдат дека 30 грама протеини 30 минути пред спиење имаат добар ефект на линијата!

Меѓу првите намирници кои ги наведоа како добри за пред спиење е сирењето. Богато е со протеини и калциум, кои се особено важни за постарите луѓе. Сепак, забележуваат да не купувате сирење со ниски масти, бидејќи млечната маст ги зајакнува крвните садови и срцето и помага да изгубите маснотии.

Второто почесно место на списокот „добри ноќни намирници“ го заземаат јаткастите плодови, поточно бадемите и лешниците. Точно е дека се многу калорични, но нема да јадете цела чинија, туку најмногу една рака. Лекарите советуваат да грицкате јаткасти плодови што е можно почесто ако сакате да останете фит. Иако сите јаткасти плодови се богати со протеини, нутриционистите претпочитаат лешници и бадеми, бидејќи содржат изобилство на витамин Е, магнезиум и селен, на кои срцето ќе ви биде благодарно.

На третото место е моцарела. Во 100 грама од ова вкусно сирење се наоѓаат 6 грама протеини, 1 грам јаглени хидрати, многу витамин Д, а само 100 калории.

Четвртото место им припаѓа на јајцата. Иако се сметаат за јака храна, научниците од Флорида тврдат дека се одлични кога се јадат пред спиење. Содржат многу протеини, витамин Д и други важни хранливи материи.

Сирењето тофу е на петтото и последно место на препорачаните намирници на ноќното мени. Содржи доволно протеини за потиснување на гладот, а не е многу калорично.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дневен хороскоп 14.07.2020

  Дневен хороскоп 14.07.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе постојат некои несогласувања со околината. Не трошете енергија во одбрана на своите намери. Игнорирајте ги другите, а следете го…

 • Четири напитоци за здраво срце

  Четири напитоци за здраво срце

  Болестите на срцето се речиси генетски наследени, но исто така се во голема мерка превентабилни и може да се влијае да не дојде до нив. Антиоксидативната…

 • СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  Малку е веројатно дека коронавирусот во скоро време ќе биде искоренет, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. „Во моментов, вирусот е малку…

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…