среда, 29 март 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАКрај на драмата: Постигнат договор за Брегзит, Британија заминува

Крај на драмата: Постигнат договор за Брегзит, Британија заминува

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и британскиот премиер Борис Џонсон потврдија дека е постигнат договор за излез на Велика Британија од Европската унија, пренесуваат агенциите.

Јункер изјави дека договорот за Брегзит е фер и избалансиран како за Велика Британија така и за Европската унија, повикувајќи ги водачите на ЕУ на самитот во Брисел да го поддржат договорот.

„Имаме одличен договор со кој ја враќаме контролата“, изјави Џонсон. Додаде и дека британскиот парламент на седница во сабота би требало да гласа за договорот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП