Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Жените наспроти мажите – сè уште нееднакви и во работата и во домот

Време: 14:04

Датум: август 7, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Жените се уште не се еднакви со мажите на пазарот на труд – во просек имаат пониски примања за истите работни позиции, потешко напредуваат во кариерата и поретко добиваат награди и бонуси.

Од друга страна жените се многу повеќе ангажирани во домаќинството извршувајќи работи за кои не добиваат паричен надоместок. Во просек тие трошат 18 пати повеќе време на миење садови од мажите, 9 пати повеќе време на готвење, 12 пати повеќе време на чистење и 5 пати повеќе време на грижа за децата.

„Кај нас се уште преовладува традиционалното сфаќање за семејството и за улогите што во него ги имаат мажите и жените“ смета социологот Елизабета Петковска. „Сепак, ова полека се менува. Младите брачни парови се поеднакво ги делат домашните обврските и грижата за децата, но ова е долг процес кој никогаш нема целосно да биде завршен“ објаснува таа.

Поради родовата нееднаквост и малото учество на жените на пазарот на труд се прават загуби од околу 15 проценти во Бруто домашниот производ, пресметале експертите на Светската банка.

„И на пазарот на труд се уште владеат стереотипи и предрасуди. Менаџерите при вработување неретко се одлучуваат за маж наместо за жена доколку кандидатите имаат исти квалификации. За ова има повеќе причини, но мислам дека предвид често ја земаат улогата на мајка на жената и нејзините потенцијални отсуства при бременост, породување и натамошна грижа за децата. Ова мора да се промени“ вели Петковска.

Од 789.414 вработени во Македонија 40.5% се жени, а 59.5% се мажи. Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) во работен однос се 319.969 жени, а 469.444 се мажи. Од невработените106.757 се мажи, а 64.572 се жени.

Податоците покажуваат дека жените се многу помалку активни на пазарот на труд од мажите – во првиот квартал од годинава неактивното население броело 722.589 луѓе, од нив 266.346 (36.9%) се мажи а дури 456.243 (63.1%) се мажи.

„Повторно се враќаме на традиционалните сфаќања. Голем дел од жените, особено во помалите места и во руралните средини претпочитаат да останат дома и да се грижат за семејството“ вели Петковска. „Од една страна ги имаме фамилијарните обврски и притисоци, но од друга и отежнатиот пристап до пазарот на труд па и оние кои сакаат тешко можат да се вклучат во работен процес и доколку го направат тоа најчесто станува збор за трудоинтензивни и слабо платени професии“ објаснува таа.

Според истражувањето на Институтот за економски истражувања и политики „Finance think“ во Македонија жените во просек заработуваат 12.5% помалку од мажите.

Ова го потврдува и публикацијата на Државната статистика „Жените и мажите во Северна Македонија“ покажува дека жените заработуваат значително помалку од мажите.

Само 1% од вработените жени и 2.1% од вработените мажи имаат плата над 40 илјади денари. 2.0% од жените и 2.9% од мажите земаат меѓу 30 и 40 илјади. 3.9% од жените и 5.2% од мажите се меѓу 25 и 30 илјади. Како се оди надолу во стапката на приходи така се зголемува учеството на жените. Така 16.5% од вработените жени и 13.0% од мажите земаат меѓу 10 и 12 илјади денари. Овие податоци се однесуваат на 2017-та година.

Анализите на Евростат покажуваат дека на ниво на Европската Унија (ЕУ) жените во просек добиваат околу 20% пониски плати од мажите. Разлика има во сите земји членки. Најмали разлики од 5.5% има во Луксембург и Италија, а најголеми од 27% во Естонија, како и од 22% во Чешка, Австрија и Германија.

Податоците на Евростат покажуваат дека за секое 1 евро што ќе го заработат мажите, нивните колешки за истата работа добиваат по 84 евро центи.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Статистика: За една година лебот и житата поскапеле за 3,3 %, зеленчукот за 6,8%, туристичките аранжмани за 12,1 процент

  Статистика: За една година лебот и житата поскапеле за 3,3 %, зеленчукот за 6,8%, туристичките аранжмани за 12,1 процент

  Лебот и житата поскапи за 3,3 проценти, зеленчукот за 6,8 проценти, месото за 1,8 проценти, рибите и морските плодови за 2,1 процент. Трошоците за живот…

 • По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температури, сончево и топло до 18 степени

  По минусните утрински температути, времето во текот не денов ќе биде сончево и релативно топло со слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал…

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…