Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

Време: 09:36

Датум: август 7, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје игра голема улога во процесот на слабеење.

За време на диетата неопходно е да се конзумира храна која содржи влакна, а бананата е одличен извор. Една банана содржи 3.08гр влакна, помагајќи да се чувствувате сити и да се намали потребата за дополнителни оброци.

Влакната од бананата помагаат во регулирање на холестеролот и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Зелените банани содржат отпорен скроб кој го регулира апетитот, помага во намалување на дневниот внес на калории и го регулира нивото на шеќерот во крвта. Исто така, бананите го потикнуваат варење и го чуваат здравјето на цревата.

Бананата не согорува маснотии, но со нејзино консумирање ги ограничуваме порциите и стануваме свесни за својот начин на исхрана. Докажано е дека бананата е вистинска енергетска бомба, па ако ја изедете по ручек, ќе ја намали потребата за вечерни оброци.

Не мора да одржувате строга диета за да отстраните маснотии, туку да ја замените нездравата ужина со банана и да ги ограничите порциите. Наместо закуски и слатки, изедете една банана. На овој начин, вашиот организам нема да претрпи шок поради промените во исхраната, а полека ќе започнете да ги губите килограмите.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…