Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Најголем сојузник во слабеењето: Ако сакате кисело млеко, оваа диета е вистинската работа за вас

Време: 11:05

Датум: јули 26, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Киселото млеко е исклучително корисна намирница која ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага да се ,,соберат” и исфрлаат токсини од телото и го стимулират метаболизмот.

Додека ја држите диетата со кисело млеко ги препорачуваме следниве намирници: природно кисело млеко- 500 грама дневно, овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња, лубеница поради големите количини на шеќер што ги содржат), месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисирка – од која се отстранети кожата и мастите), зеленчук (плодови) – до 300 грама дневно (домат, ротквица, краставица, пиперка…), зеленчук (зелен) – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола…)

Количината на кисело млеко која ќе ја користите во некои рецепти зависи од вашата желба и вкус. Важно е да јадете 500 грама кисело млеко дневно, а како е распоредено по оброци, тоа е веќе ваша работа.

Мени за јадење

Доручек

Желе од кисело млеко и малини, чаша зелен чај или чаша цеден сок од портокал.

Ручек

Чаша топол билен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставици исецкани на тенки кругови, 100 грама варено месо, салата од краставица, домати и зачинети билки, кисело млеко ако сакате, чаша топла лимонада (без шеќер).

Попладневна ужина

Домат со кисело млеко. Во киселото млеко додадете малку сенф, малку сол и во блендер кратко измешајте.

Вечера

Чаша топол билен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада (без шеќер).

Со помош на оваа диета, можете да намалите пет до шест килограми за 10 дена. Сепак, со оглед на тоа дека во прашање е рестриктивна диета, не би требало да се држи повеќе од 14 дена.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…

 • Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Губењето на килограми е процес во кој треба да се обврне внимание на голем број фактори. Освен физичката активност и контролираната диета која никако не…

 • Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Чудесна банана диета! Рецепт за лесно и здраво слабеење

  Бананата е неправедно исфрлена од многу диети, но нутриционистите истакнуваат дека ова овошје игра голема улога во процесот на слабеење. За време на диетата неопходно…

 • Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Половина килограм помалку за една ноќ: Магичен пијалок кој се подготвува за 5 минути

  Некои пијалоци треба да се пијат наутро, други во текот на денот, а овој е препорака за навечер. Подгответе го на време и пијте го…

 • Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

  Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во…

 • Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Минута пред летување! Експресна овошна диета!

  Ако сте од оние кои започнуваат диета пред заминување на одмор, најдовме диета за вас која дава брзи и ефикасни резултати. Се вика диета со…

 • Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

  Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате…

 • Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Можете да јадете сладолед, а неделно да губите по два килограми

  Ако го сакате овa ладно благо, диетата со сладолед звучи навистина одлично! Сепак, сладолед диетата е диета од околу 1.250 калории која ви овозможува да…

 • Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок. Во…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…