Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

Македонскиот фудбал добива шанса за регионална промоција!

Време: 13:31

Датум: јули 17, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Натпреварите од 1 МФЛ прв пат во историјата на македонскиот фудбал ќе се емитуваат на регионалниот спортски канал Арена. Тоа значи дека гледачи од  целиот адриатик регион, или потенцијална публика од над 10 милиони ќе имаат можност да гледаат натпревари од нашата лига.

Тоа македонските клубови ги прави многу поатрактивни за спонзорите,  кои сега преку спонзорство на клуб од 1 МФЛ имаат можност и за регионална промоција.

Овој договор кој го постигна Фудбалската федерација на Македонија заедно со претставниците на клубовите од нашата Прва лига, треба да биде силен стимуланс за развој на македонскиот фудбал. Клубовите полесно ќе можат да дојдат до спонзори, фудбалерите ќе бидат под будното око на останатите клубови или менаџери од регионот, судиите, делегатите сите на некој начин ќе имаат позитивен притисок или самоконтрола, знаејќи дека натпреварите регионално се следат. Со ова нашата 1 МФЛ се отвора за регионот, и добива шанса за развој каква што досега немало. Мораме да признаеме дека фудбалот без сериозна финансиска поддршка не може да се развива, ниту пак македонските клубови да бидат конкурентни на европско ниво, смета Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини

Во проектот за телевизиските права од 1 МФЛ ќе биде вклучен и нашиот Национален сервис (МТВ). Двата натпревари од секое коло (сабота и недела) ќе се емитуваат и на МТВ која телевизиски ја покрива територијата на нашата држава со директни преноси и коментар на македонски јазик.

Овој договор е дел од развојната стратегија на Фудбалската федерација на Македонија, во која развојот на Македонската фудбалска лига, поттикнување развој на младите категории, и поголема транспарентност и создавање фер услови за натпреварување  претставуваат носечките столбови.

Македонскиот фудбал се враќа на телевизија низ директни преноси, надевајќи се дека со ова овој наш најстар и најпопуларен спорт уште повеќе ќе се популаририза меѓу младите, и ќе го добие заслуженото внимание од целата јавност.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Дводневнoтo патување на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега е најскапото патување во Давос…

 • Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годината

  Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годината

  Кинескиот гигант Huawei најави 5G телефони со цена под 150 долари до крајот на 2020 година. Од компанијата, тие веќе однапред гледаат како се развива…

 • Барселона стана најбогатиот клуб во светот

  Барселона стана најбогатиот клуб во светот

  Каталонскиот гигант Барселона го надмина Реал Мадрид и стана најбогат клуб во светот во однос на приходите, објави The Economist. Шпанскиот клуб оствари приход од…

 • Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата Франциско им порача на учесниците на Светскиот економски форум во Давос да ги стават во фокусот луѓето, а не профитот. Франциско во писменото обраќање,…

 • Италијански неврохирург: Шумахер е непрепознатлив

  Италијански неврохирург: Шумахер е непрепознатлив

  Угледниот италијански неврохирург, Никола Ачијари тврди дека поранешниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер воопшто не личи на човекот што го памети од патеките. –…

 • Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС од економии во развој, која ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка е отворена за членство на нови земји, смета рускиот…

 • Идоли на Мбапе беа, Зидан, Кристијано и Бразилецот Роналдо

  Идоли на Мбапе беа, Зидан, Кристијано и Бразилецот Роналдо

  Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе, ги кажа своите идоли од детството. Првиот идол од детството ми беше Зидан. Ако сте француско момче, Зидан е…

 • На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На врвот на листата најмоќни земји во светот и во 2020 година се САД. Следува Русија, а на третото место е Кина. Листата е направена…

 • Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст и кај депозитите и кај кредитите е забележан во декември годинава. Според објавените податоци на Народната банка на месечна основа депозитите бележат раст од…

 • Хамилтон: Не се чувствувам стар, јас сум во одлична форма

  Хамилтон: Не се чувствувам стар, јас сум во одлична форма

  Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека не размислува за неговата возраст и се чувствува подобро од кога било. Хамилтон е еден од најстарите учесници…