Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

Време: 10:36

Датум: јули 17, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление.

Ова вкусно бобичесто овошје има силни антиоксидантни својства. Тоа значи дека ги намалува ефектите на слободните радикали и така штити од рак на дебелото црево, дојка, грлото на матката, хранопроводникот и простатата.

Фитонутриентите во малината спречуваат ширење на клетките на рак, така што ги потикнува на апоптоза, односно самоуништување.

Двесте грама од ова овошје содржи препорачаната количина на витамин Ц. Богати се со влакна, фолна киселина, витамин К, E5, манган, магнезиум, бакар, калиум и омега 3 масни киселини.

Оние, чија исхрана е богата со малини имаат помал ризик да се здебелат и да се разболат од дијабетес. Кетоните во овие црвени плодови се одговорни за контрола на гликозата во крвта. Тие го потикнуваат метаболизмот на масти и ги намалуваат масните наслаги.

Внесувањето малини го активира хормонот адипонектин, од чиј недостаток страдаат луѓе од дијабетес тип 2. Адипонектинот ја враќа рамнотежата во крвта, го намалува ризикот од срцев удар и други болести кои го следат дијабетес тип 2.

Предноста на исхраната со малини е тоа што кожата ја прави поотпорна на штетните зраци на сонцето. За таа цел корисно е и маслото од малини кое одлично ја штити кожата, затоа што содржи високо ниво на омега 3 и омега 6 есенцијални масни киселини и витамин E. Се проценува дека заштитниот фактор на ова масло е помеѓу 30 и 50.

Освен за заштита од сонце, маслото од малини е добро и за нега на кожата. Особено за намалување на брчки, стрии, егзема, дерматитис и воопшто сите воспалителни состојби на кожата.

Не е лековит само плодот, туку и листот од малина. Чај од листот од оваа билка помага кај менструални грчеви, тешки крварења и вагинален исцедок. Се применува по породувањето, го забрзува закрепнувањето на матката и го стимулира производството на млеко. Овој чај може да се користи и за зајакнување на непцата, дезинфекција на крајниците, спречување на дијареа и заболувања на очите. Подготовка на чај: лажица лист од малина прелијте го со топла вода. Процедете по 10 минути и испијте го топол, две до три чаши на ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

 1. Пингбек: Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес - ММС

 • Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Како да си помогнете при болки во нозете и вкочанетост!

  Постојат огромен број на задоволства и активности кои се добри за нашето здравје – како на пример планинарење, прошетки во парк, до разни други активности…

 • Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Ве мачат грчеви во нозете во текот на ноќта? Еве што тоа може да значи

  Кога среде ноќ ќе ве разбуди грч на нозете, веројатно се прашувате што се случува. Колку и да трае грчот, не е пријатен и сакате…

 • Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Како да ја заштитиме кожата во деновите кога загаденоста на воздухот е превисока

  Според светската здравствена организација (СЗО) 22% од луѓето ширум светот живеат во градови кои не ги исполнуваат стандардите за квалитет на воздухот на СЗО. Човечките…

 • Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Заборавете на испуканата кожа: Еве како рацете да ви бидат меки и во текот на зимата

  Рацете во зимските денови се најмногу изложени на мраз и ветер, па кожата повеќе од вообичаено се суши, пука, понекогаш и крвари. Еве како најдобро…

 • Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  Една лажичка е доволна! Вклучете го овој зачин во исхраната и гледајте како килограмите се растопуваат, а здравјето се подобрува!

  За морската сол знаеме веќе со децении, во последните неколку години популарна стана хималајската сол, а дали знаевте дека постои и црна сол? Ако ја…

 • Викенд хороскоп 18-19.01.2020

  Викенд хороскоп 18-19.01.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Ќе биде потребно да соберете неколку контакти за да стигнете до посакуваната цел. Бидете внимателни и обратете им се на…

 • Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Дилема: Дали можеме да замрзнеме путер?

  Путерот го подобрува вкусот на секое јадење, нема сомнение за тоа. Можете да го намачкате на леб, да го додадете во сос за тестенини или…

 • Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Што да направите кога ќе се изгорите? Ладната вода не е секогаш најдоброто решение…

  Зошто треба да бидете внимателни со старомодниот трик со ладна вода. Сигурно сте слушнале за трикот дека кога ќе се изгорите, треба изгореното место да го држите…

 • Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Кашлицата и болката изчезнуваат за секунда: Испијте го овој чудотворен пијалок и грлото ќе ви биде благодарно

  Пецкање, гребење и потешкотии при голтањето се само некои од симптомите на болка во грлото кои оваа напивка може да ги реши. Комбинацијата на мед…

 • Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Омалаксани сте? Рецепт за вкусно смути кое ја поттикнува енергијата подобро од кафето

  Сами изберете го моментот кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за…