Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Освежете го здравјето и намалете ги килограмите со “краставица диета”!

Време: 09:44

Датум: јули 17, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Краставиците се полни со витамини, минерали и хранливи материи, вклучувајќи и железо, калциум, магнезиум и витамин Ц, Е и Б. Високата содржина на влакна во краставицата го чисти организмот и ја подобрува метаболичката функција, како и квалитетот на кожата.

Сите оние кои ја пробале оваа диета велат дека им помогнала за десет дена да го дотераат телото до посакуваниот изглед.

Ова е план за исхрана кој мора да се почитува:

Доручек: Измешајте 200 грама сецкани краставици со немасен јогурт.

Ручек: Парче леб и голема чинија салата со краставици. Со салата се јадат и 2 варени компири, а можете да испиете и незасладен чај или кафе.

Друга алтернатива на ручек е комбинација од туна и сецкани краставици, или варено јајце или печено бело месо.

Се препорачува да се направи и смути од 1 краставица, 1 јаболко и рака спанаќ, 20 грама бадеми или ореви и малку ѓумбир. Ова смути ја менува вечерата.

А можете и да вечерате (ако не пиете смути) 300 грама овошје.

Имајте на ум дека оваа диета е строга – во прашање е пост или гладување и не смее да се практикува подолго од 10 дена.

Препораката е да бидете седум дена на овој режим на исхрана, а кога ќе се вратите на нормалниот режим на исхрана да јадете што поздраво, и да се занимавате со физичка активност.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Магдоносот многу се користи во кулинарството и едноставно обожаваме да го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме скоро секој ден, но во мали…

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…