Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Диета без јо-јо ефекти: Еве како да изгубите килограми!

Време: 14:08

Датум: јули 5, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Диета без јо-јо ефекти е цел на секој што сака да загуби килограми. А за килограмите да не се вратат важно е да се придржувате на следните 5 правила.

1.Основно правило во исхраната е земање јаглени хидрати во првиот дел од денот, а внесот на протеини во вечерните часови. Комбинацијата на чај за слабеење и метаболички ритам на исхрана гарантираат резултати за губење на килограмите.

2.Дневната исхрана треба да се испланира во минимум 3 оброци и тоа на начин да се прилагодат оброците во индивидуално време во кое лицето има најизразен глад.

3.Во текот на утрото и денот (до попладне) јадете безмасни јаглехидрати – тестенини, кромид, безмасен леб или уште подобро двопек со овошје и зеленчук, а за вечера зеленчук и протеини (посно сирење, безмасно месо, риба).

4.Строга контрола на внесот на масти- не само масло, туку и оние скриените во храната (на пример. бисквитите имаат околу 50 проценти маснотии, грицки, сирења…)

5.Пробајте билна храна (свежо овошје и зеленчук) да јадете што повеќе, и по можност вклучете ја во секој оброк. Добро е да се воведе навика за консумирање на салата како предјадење пред најголемиот оброк во текот на денот. Избегнувајте “празни” калории т.е. слатка течност која има висок енергетски состав, а не влијае на ситоста. Пијте многу вода или природни пијалоци (чаеви, лимонада), особено оние кои помагаат во контролата на чувството на глад.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…