Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,130.00 0.26%    KMB 5,900.05 -0.77%    MTUR 5,350.00 0%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN18 98.70 -0.03%    SBT 2,490.00 0.4%    STB 1,140.87 -0.58%    STBP 789.00 -2.95%    STIL 92.00 -5.15%    TETE 2,301.00 -0.14%    TNB 16,600.04 0%    UNI 2,346.84 2.21%    

Слободно опуштете се додека седите!

Време: 08:15

Датум: мај 24, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Само што е разбиен митот за “воени” правила на седење, еве како повременото опуштање на грбот помага!

Целиот живот слушаме совети за правилно држење – исправи се, седи убаво, дигнете ја брадата, замислете дека некој ви ги повлекува рамената во овој или оној правец, кои наводно ќе ни “донесе” јак и прав грб.

Меѓутоа, сега експертите откриваат дека “подгрбавеното” седење всушност е корисно за ‘рбетот.

Врежено е мислењето дека седењето во положба во која ‘рбетот “паѓа” назад, а главата се турка напред, доведува до болки во вратот и грбот. Тие проблеми се особено распространети во последниве децении, кога сé поголем број луѓе седат и работат пред компјутерот секој ден.

Истражувањето спроведено на еден британски универзитет покажало дека “подгрбавеното” седење всушност ја олеснува болката во грбот и вратот бидејќи го отстранува притисок од тие мускули.

Австралиска студија спроведена минатата година покажала дека наизменичното право и “подгрбавено” седење  наспроти само исправеното, им пружа на мускулите на грбот прилика да се одморат и да не бидат преоптоварени во текот на повеќечасовното седење.

“Овие мускули се ангажирани во текот на денот, бидејќи грбот, карлицата и абдоменот се држат исправено. Периодичното олеснување на нивната работа24 всушност е добро за грбот. Седењето кое до неодамна се сметало за неправилно всушност на грбот му ја дава потребната прилика да се одмори од напорот” изјавил за Daily Mail физиотерапевтот Џек Чу.

Научниците кои ги спровеле двете студии се согласуваат, по едно прашање – било да седите целосно исправени, или се навалувате, променете ја таа позиција најмалку еднаш на еден час.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Слободно опуштете се додека седите!

 1. Пингбек: Слободно опуштете се додека седите - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Зачини кои на секое јадење му даваат подобар вкус и го чуваат вашиот организам

  Зачини кои на секое јадење му даваат подобар вкус и го чуваат вашиот организам

  Зачините се корисни за организмот на многу начини. Покрај тоа што на храната и даваат подобар вкус, го чуваат и нашето здравје, па би требало…

 • Дали некогаш сте се запрашале колку калории навистина има вашиот оброк?

  Дали некогаш сте се запрашале колку калории навистина има вашиот оброк?

  Многумина од нас скоро никогаш не се запрашале колку всушност калории внесуваме во своето тело додека јадеме некои од омилените специјалитети! Но, еве зошто треба…

 • Овие есенцијални масла помагаат во спречување на грип и настинки

  Овие есенцијални масла помагаат во спречување на грип и настинки

  Бројни студии укажуваат на антибактериските и антивирусните својства на одредени етерични масла. Тоа пред се се масла од еукалиптус, оригано, каранфилче, бадеми, цимет, ѓумбир, лимон,…

 • Ако сакате да ја сочувате лековитоста на брокулата тогаш готвењето на пареа е најдобриот начин за вас

  Ако сакате да ја сочувате лековитоста на брокулата тогаш готвењето на пареа е најдобриот начин за вас

  Брокулата е намирница која сè повеќе е попопуларна поради нејзините исклучителни лековити својства, пред се поради антиоксидантите и молекулите на сулфорафан. Иако е докажано дека…

 • Ова е природен лек за срцето

  Ова е природен лек за срцето

  Уште од средниот век, против срцеви и васкуларни заболувања се користи глог. Ова растение се смета за едно од најздравите растенија во светот, а тоа…

 • Големите дози на витамин Ц можат да бидат многу опасни за телото

  Големите дози на витамин Ц можат да бидат многу опасни за телото

  Витаминот Ц е еден од најважните витамини кој е неопходен во заштитата од многу болести, но има и свои токсични дејства, ако претерано се внесува…

 • Еве зошто глутенот можеби не е лош во нашата исхрана

  Еве зошто глутенот можеби не е лош во нашата исхрана

  Новите истражувања покажуваат дека диета без глутен не е добра за цревата. Диета која го отфрла глутенот – протеин кој се наоѓа во намирници како што…

 • Уште еден доказ дека прекумерното користење на интернет е поврзано со депресија

  Уште еден доказ дека прекумерното користење на интернет е поврзано со депресија

  Психолозите од Универзитетот во англискиот град Лидс, откриле дека луѓето кои поголем дел од времето го поминуваат на социјалните мрежи или на страници на кои…

 • Намирници со негативни калории ќе ви помогнат да ги намалите килограмите

  Намирници со негативни калории ќе ви помогнат да ги намалите килограмите

  Веруваме дека досега сте слушнале за магичната храна со „негативни калории“, и со право се прашувавте како е можно да има негативни калории. Името „негативни…

 • Шарени, вкусни и многу здрави: Зошто се добри пиперките

  Шарени, вкусни и многу здрави: Зошто се добри пиперките

  Прочитајте каков ефект имаат на здравјето, колку калории содржат.. Разнобојни, вкусни и многу здрави – еве како пиперките влијаат на нашето здравје! Пиперките се „во…