Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Дали е здраво да пиете кафе на празен стомак?

Време: 09:29

Датум: мај 23, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Мислењето на експертите е јасно: кафе на празен стомак никако не може да биде добра идеја!

Постојат четири причини за овој став:

1. Се зголемува количината на желудочна киселина

Зголемено количество на желудочна киселина предизвикува жиговина и проблеми со дигестијата кои може да ги чувствувате во текот на целиот ден. Високото ниво на киселост со време може да доведе до сериозни проблеми во делот на абдоменот, како што е чир на желудникот, синдром на нервозно дебело црево и рефлукс. Поевтиното кафе (со помалку квалитет) обично има повисока киселост што дополнително може да ја зголеми штетата.

2. Висок степен на стрес и тешкотии

Апсорбирање на преголема количина кафе може да го зголеми чувството на тешкотии и стрес, а кога пиете кафе на празен стомак, тој проблем уште повеќе се влошува. Од друга страна, храната и варењето можат да делуваат смирувачки за вашиот организам. За да го намалите негативното дејство на кафето врз нервниот систем, со кафето секогаш јадете нешто.

3. Се намалува нивото на хормони

Главната причина зошто кафето го зголемува чувството на стрес и тешкотии е хормонската нерамнотежа за кој главен виновник е кофеинот. Утринското кафе на празен стомак може да се измеша со производство на серотонин, невротрансмитер одговорен за чувството на задоволство, среќа и благосостојба. Истражувањата покажале дека кога ќе престанете да пиете кафе на празен стомак, ќе бидете расположени и генерално подобро ќе се чувствувате.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Дали е здраво да пиете кафе на празен стомак?

 1. Пингбек: Дали е здраво да пиете кафе на празен стомак? - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…

 • СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  „Наоѓалишта на отпадни води во северна Италија покажаа дека постои шанса вирусот да циркулирал таму пред објавата на пандемијата“. Многу земји, кои биле успешни во…

 • Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Израелските научници измислија маска за повеќекратна употреба која може да го убие коронавирусот од топлината со напојување преку полначот за мобилен. Процесот на дезинфекција трае…