Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

MPT 64,201.86 -1.4%    RMDEN17 99.00 0%    RMDEN18 99.00 0%    TNB 16,990.00 -0.06%    

Кеш или картичка – која е разликата?

Време: 15:03

Датум: мај 22, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонците имаат 1 милион и 841 илјада платежни картички. За една година нивниот број е намален за речиси 8 илјади.

Граѓаните и натаму претпочитаат кеш пред картичка, најголем дел од парите ги повлекуваат од банкомат наместо директно да ја употребат дебитната или кредитната во продавница.

Според последните податоци на Народната Банка, заклучно со 31.12.2018, најголемиот дел од картичките биле од брендот Visa (нешто над 1 милион), а потоа MasterCard (нешто над 700 илјади). Останатите, American Express и Diners, заземаат многу мал процент.

На име на фирма има регистрирано само 34.170 платежни картички, додека сите останати се на физички лица.

Според функцијата 1 милион и 449 илјади се дебитни, а останатите се кредитни.

Но, која е разликата меѓу дебитна и кредитна картичка?

Дебитната картичка е картичка што банката му ја издава на сопственикот на тековна или девизна сметка за да може да располага на своите средства без оглед на работното време на банката. Со дебитната картичка клиентот може да подигне готовина на банкомат, но и да плати за одреден производ или услуга. Од таа причина, дебитните картички претставуваат безготовинско средство за плаќање.

Кредитната картичка, иако има иста форма како и дебитната, функционира на поинаков начин. Во текот на пресметковниот период, најчесто на месечна основа, клиентот позајмува пари од банката и плаќа со нејзини пари, а на крајот на месецот потребно е да се покрие позајмениот износ со утврдена каматна стапка. Овој вид на картички функционираат како кредитна линија. Банката на својот клиент му одобрува лимит на износ којшто може да се потроши со користењето на кредитната картичка. Потоа, клиентот може да ја користи картичката за да плаќа или да подигнува готовина од банкомат, до дозволениот лимит.

Бројот на банкомати останува речиси непроменет. На крајот на 2018-та бил 1.040 што е за 9 повеќе од крајот на 2017-та.

Од друга страна бројот на ПОС терминали (уреди кои прифаќаат картички на продажните места) има тенденција на намалување која трае веќе неколку години. На 31.12.2018-та во земјава имало 31.610 ПОС терминали, а на 31.12.2017-та имало 32.046. Пред само три години нивниот број достигнуваше речиси 35 илјади.

Иако бројот на картички надминува 1.8 милиони, мал дел од нив активно се користат. Според податоците на НБРМ во просек секој месец Македонците плаќаат по 5 милиони пати со кредитна картичка а 2 милиони пати повлекуваат пари од банкомат.

Иако картичките се користат почесто за плаќање отколку за повлекување пари, тоа најчесто се помали суми.

Така, вкупниот промет направен со платежни картички во декември бил 95.5 милиони евра, од нив на ПОС терминалите биле извршени плаќања во вредност од 83.6 милиони евра, на интернет биле потрошени 11.8 милиони евра. Истиот месец од банкоматите во кеш биле повлечени 208 милиони евра.

К. Н.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

  Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

  Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за граѓаните на Македонија. „Црна Гора…

 • СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

  СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

  Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека се во напредна фази на…

 • РБ Лајпциг полуфиналист во Лигата на шампионите

  РБ Лајпциг полуфиналист во Лигата на шампионите

  Екипата на РБ Лајпциг е изненадувачки полуфиналист во Лигата на шампионите, откако ги совлада Атлетико Мадрид во второто четвртфинале од Лигата на шампионите, што се…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.…

 • Глобалните инвестиции во деловен имот падна за 29% во првата половина

  Глобалните инвестиции во деловен имот падна за 29% во првата половина

  Влијанието на пандемијата на новиот коронавирус – ковди-19 се чувствува и на глобалните пазари на недвижности, а во првата половина од годината обемот на инвестиции…

 • Продолжува војната: САД ги задржува тарифите за европските стоки

  Продолжува војната: САД ги задржува тарифите за европските стоки

  Соединетите држави најавија дека ќе ги задржат казнените тарифи за увоз на стоки од Европската унија и Велика Британија во износ од 7,5 милијарди долари,…

 • Коронавирусот во Германија доаѓа најмногу од Косово

  Коронавирусот во Германија доаѓа најмногу од Косово

  Германскиот институт „Роберт Кох“ (РКИ) направи список на земји во кои Германците најмногу се заразиле со коронавирус, а Косово е на самиот врв на тој…

 • МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен, ниту една друга банка не е изложена на ризик

  МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен, ниту една друга банка не е изложена на ризик

  Ниту една друга банка не е изложена на ризик што може да се одрази на нарушување на нејзината стабилност и солвентност. Банкарскиот систем се одликува…

 • Нови 141 заразени со Kовид 19 во земјава, починале 2 лица

  Нови 141 заразени со Kовид 19 во земјава, починале 2 лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2,…

 • Неколку начини за зголемување на самодовербата

  Неколку начини за зголемување на самодовербата

  Самодовербата е прекрасна особина, ако ја поседувате. Таа ви е сојузник кога сакате да се претставите блескаво на интервју за работа или да му се…