Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Кеш или картичка – која е разликата?

Време: 15:03

Датум: мај 22, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонците имаат 1 милион и 841 илјада платежни картички. За една година нивниот број е намален за речиси 8 илјади.

Граѓаните и натаму претпочитаат кеш пред картичка, најголем дел од парите ги повлекуваат од банкомат наместо директно да ја употребат дебитната или кредитната во продавница.

Според последните податоци на Народната Банка, заклучно со 31.12.2018, најголемиот дел од картичките биле од брендот Visa (нешто над 1 милион), а потоа MasterCard (нешто над 700 илјади). Останатите, American Express и Diners, заземаат многу мал процент.

На име на фирма има регистрирано само 34.170 платежни картички, додека сите останати се на физички лица.

Според функцијата 1 милион и 449 илјади се дебитни, а останатите се кредитни.

Но, која е разликата меѓу дебитна и кредитна картичка?

Дебитната картичка е картичка што банката му ја издава на сопственикот на тековна или девизна сметка за да може да располага на своите средства без оглед на работното време на банката. Со дебитната картичка клиентот може да подигне готовина на банкомат, но и да плати за одреден производ или услуга. Од таа причина, дебитните картички претставуваат безготовинско средство за плаќање.

Кредитната картичка, иако има иста форма како и дебитната, функционира на поинаков начин. Во текот на пресметковниот период, најчесто на месечна основа, клиентот позајмува пари од банката и плаќа со нејзини пари, а на крајот на месецот потребно е да се покрие позајмениот износ со утврдена каматна стапка. Овој вид на картички функционираат како кредитна линија. Банката на својот клиент му одобрува лимит на износ којшто може да се потроши со користењето на кредитната картичка. Потоа, клиентот може да ја користи картичката за да плаќа или да подигнува готовина од банкомат, до дозволениот лимит.

Бројот на банкомати останува речиси непроменет. На крајот на 2018-та бил 1.040 што е за 9 повеќе од крајот на 2017-та.

Од друга страна бројот на ПОС терминали (уреди кои прифаќаат картички на продажните места) има тенденција на намалување која трае веќе неколку години. На 31.12.2018-та во земјава имало 31.610 ПОС терминали, а на 31.12.2017-та имало 32.046. Пред само три години нивниот број достигнуваше речиси 35 илјади.

Иако бројот на картички надминува 1.8 милиони, мал дел од нив активно се користат. Според податоците на НБРМ во просек секој месец Македонците плаќаат по 5 милиони пати со кредитна картичка а 2 милиони пати повлекуваат пари од банкомат.

Иако картичките се користат почесто за плаќање отколку за повлекување пари, тоа најчесто се помали суми.

Така, вкупниот промет направен со платежни картички во декември бил 95.5 милиони евра, од нив на ПОС терминалите биле извршени плаќања во вредност од 83.6 милиони евра, на интернет биле потрошени 11.8 милиони евра. Истиот месец од банкоматите во кеш биле повлечени 208 милиони евра.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Од 1 јули годинава граѓаните ќе бидат „инспектори“ кои ќе и помагаат на Управата за јавни приходи (УЈП) во борбата против даночната евазија преку мотивацијата…

 • ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  Секоја година работниците мигранти кои живеат во други земји испраќаат пари во нивните матични земји. Протокот на пари кој е заработен во една земја и…

 • Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите…

 • Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Шумите и зелените површини стануваат се попривлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Bank of America, мултинационална инвестициска банка, основала…

 • Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион…

 • ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација…