Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Неколку причини оваа пролет да уживате во гоџи бобинки

Време: 11:08

Датум: април 17, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Оваа суперхрана не е залудно толку популарна и сакана од многу луѓе. Гоџи бобинките се максимално заситени со корисни супстанции и микроелементи. Зошто добија таква слава? Постојат многу причини за ова.

Имунитет

Огромна количина на витамин Ц во гоџи бобинките може да го зајакне имунолошкиот систем подобро отколку скапи витамински суплементи. Покрај тоа, употребата на бобинките помага во борбата против воспаление и ублажување на болката, па поради многу болести можат да се јадат како прва помош.

Убавина на кожата

Гоџи бобинките содржат многу антиоксиданси кои помагаат во борбата против слободните радикали кои влијаат на стареењето на телото, а на прво место кожата. Освен тоа тие имаат многу витамин А, кој се наоѓа во составот на кремата за нега на кожата. Но најдобро функционира одвнатре.

Добар вид

Во гоџи бобинките е каротинот кој помага во борбата против ризикот од очни болести и исто така го подобрува видот. Ако работите на компјутер, вашиот вид може да ослабне, а гоџи бобинките ќе помогнат да се запре овој процес.

Витка става

Гоџи бобинките придонесуваат за излачување на желудочен сок кој помага во брзото варењето на храната, дури и на мрсната и тешка храна. Исто така, го забрзува метаболизмот што директно влијае на нашата личност.

Дијабетес и рак

Гоџи бобинките се одлична превенција на овие опасни болести. Поради големите количини на антиоксиданси, го намалуваат ризикот од онколошки заболувања. А способноста да го намали нивото на шеќерот во крвта, помага и во спречување на дијабетес и се корисни за оние кои веќе живеат со оваа болест.

Нерви

Гоџи бобинките ги смируваат нервите и го стабилизираат сонот, помагаат во олеснување на анксиозноста и стресот, што во современиот свет е многу важно. Неколку бобинки пред спиење ќе ви овозможат да спиете цела ноќ и да се чувствувате смирено следниот ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Дали сте интолерантни на лактоза? Алпско и Synlab ви помагаат за живот без тегоби!

  Во последно време сè повеќе се зборува за исхрана без лактоза. Тоа е проблем на голем број луѓе низ светот, но не секој од нив …

 • Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Кај кои проблеми помага коријандерот?

  Коријандер е растение чии листови и семе се користат уште од античките времиња како во индиската кујна на Блискиот Исток и Јужна Америка, така и…

 • Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Како оревите придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје?

  Неодамнешното истражување на американски научници покажало дека оревите може да го намалат ризикот од кардиоваскуларни болести. Оревите, имено, претставуваат добар извор на алфа-линолеинска киселина, омега-3…

 • Оваа храна го старее вашиот организам!

  Оваа храна го старее вашиот организам!

  Експертите предупредуваат дека храната која содржи продукти на гликација (познати по кратенката AGE eng. advanced glycation end-products) може да го забрза процесот на стареење на телото. …

 • Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Пијалок за јакнење на имунитетот: Направете витаминска ”бомба”

  Итно ви е потребна витаминска ”инекција” за да се заштитите од болестите? Еве еден рецепт за вас, кој ќе ви овозможи брзо да направите здрав сок,…

 • Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Алкална вода- лесно е да се направи, a ја намалува киселоста на организмот

  Поради нездравата храна и навики, повеќето луѓе го киселат организмот, што може да резултира со замор, главоболка, проблеми со варењето и намалување на имунитетот, а…

 • Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Многумина мислат дека овие две работи се губење време, но тие можат да ви го продолжат животот и да го зачуваат памтењето

  Мозокот почнува да старее кога се помалку и помалку се користи Ако секој ден одвоите извесно време за решавање на крстозбор, ќе има големо влијание…

 • Поради ова сте толку уморни

  Поради ова сте толку уморни

  Отидовте на спиење на време, не сте се буделе во текот на ноќта… И повторно се пробудивте како да ве тепале цела ноќ? Овие фактори…

 • Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Колкав е рокот на траење на наочарите за сонце?

  Не, не е додека не се скршат или додека не ги изгубите… Наочарите за сонце не се само моден детал, туку и ги штитат вашите очи…

 • Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастата за заби на база на јаглен е штетна за оралното здравје

  Пастите за заби на база на јаглен, за кои во минатиот период се тврдеше дека ги избелува забите, претставува само маркетиншки трик што всушност може да…