Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

Време: 09:45

Датум: април 15, 2019

Категорија: ДИЕТИ

За оваа диета се говори дека ги симнува килограмите како од шега и го чисти организмот од токсини.

Прв и втор ден

Доручек: 200 грама варена брокула со сол, 50 грама интегрален леб, една шоља црн чај без шеќер

Ручек: 250мл малце посоленa пилешкa супa, 150 грама варено пилешко и 100 гр варена брокула со сол

Вечера: 250 гр варена брокула со сол, една шоља црн чај без шеќер

Трети и четврти ден

Доручек: Варена брокула во маслиново масло, пиперка и лук. Во подлабока тава за пржење сипете малку маслиново масло, ставете 200 грама брокула, исецкано чешне лук, една исецкана пиперка и малку сол. Варете 20 минути поклопено на тивок оган.

Ручек: 50 грама туна и динстана брокула на маслиново масло со домат и кромид. Во подлабоката тава за пржење сипете малку масло.  Ставете 150 грама броколи, половина главица кромид со средна големина, два исецкани домати и малку сол. Варете 20-25 минути поклопено на тивок оган.

Вечера: исто како и доручек

Петти и шести ден

Доручек: Салата од брокула, чаша кисело млеко со низок процент на маснотии и варено говедско месо. Сварете 100 грама говедско месо, помешајте со 100 гр исецкана брокула и додадете две лажици кисело млеко со низок процент на масти и малку сол. Една чаша нискомаслен кефир ќе го комплетира оброкот.

Ручек: 200 грама малку варена брокула во солена вода и парче црн леб

Вечера: 150 грама варено говедско малку посолено и чаша кисело млеко со низок процент на масти

Седми и осми ден

Доручек: 100 грама варена брокула, две варени јајца, шоња црн чај без шеќер

Ручек: 150 грама варено пилешко и супа од брокули. Во 300мл пилешка супа, додадете 100 грама брокула, една китка магдонос и малку сол. Гответе на тивок оган 20 минути.

Вечера: две парчиња р’жан леб, 1 домат, 100 грама варена брокула, една чаша сок од домати

НЕ – Сепак не треба да претерате со конзумирање на храна богата со растителни влакна бидејќи во дебелото црево може да дојде до создавање на гасови, гадење, па дури и дијареа. Прекумерната конзумација на растителни влакна исто така може да влијае и на апсорпцијалната способност на некои минерали, како што се железо и цинк.

ДА – Диетата со брокули е одлична за детоксикација на организмот, и овој зеленчук особено се препорачува на пушачите. Брокулата е многу богата со растителни влакна кои создаваат чувство на ситост во телото бидејќи влакната апсорбираат многу вода. Зготвена брокула во 100 грама содржи 2,7 грама целулозни влакна. Овој зеленчук е најдобриот природен извор на фолна киселина кој е неопходен на жените, а пред сè бремените жени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок. Во…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…

 • Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Оваа диета ја спречува акумулацијата на течности и го разградува вишокот маснотии во телото. Лимонот го прочистува телото и ги отстранува отровите благодарение на високата…

 • 3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  Многу е важно во вашиот план да ги вклучите навиките кои не делуваат во директна врска со килограмите, но значително ќе придонесат за нивното исчезнување.…

 • Скандинавска диета е новиот светски хит

  Скандинавска диета е новиот светски хит

  Уште една диета? Се чини секоја година дека некоја нова диета станува хит, за веќе неколку месеци да се замени со друга. Што се случува…