Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,057.05 0.09%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

3 работи кои ќе ви помогнат побрзо да заспиете и да се разбудите како никогаш поодморени

Време: 09:53

Датум: април 12, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Вистински среќници се оние кои успеваат да заспијат штом ќе легнат

На многумина им е тешко да заспијат кога ќе легнат иако се уморни и исцрпени, но и за тоа постои лек.

Милиони луѓе од целиот свет имаат проблеми со спиењето. За да го решите проблемот, доколку го имате, препорачуваме да пробате некои од следниве совети.

Променете го душекот

Ако спиете на истиот душек неколку години, можеби проблемот е во него и треба да го замените. Експертите велат дека е неопходно да го замениме душекот на секои 8 години, но тоа не е исто за сите душеци. Ако вашиот кревет е неудобен тогаш нема да можете добро да се наспиете и да се одморите. Да не зборуваме за тоа дека повеќе нема да имате болка во вратот и грбот.

Престанете да јадете доцна навечер

Нема човек кој не се прашува дали да јаде пред спиење, но ако јадете тешка и зачинета храна пред спиење кажете збогум на мирната ноќ. Тука е и желбата за слатки и закуски. Избегнувајте газирани и засладени пијалоци и испијте ладен билен чај кои ќе ве опушти или обична вода.

Намалете гледање во екранот пред да одите да спиете

Електричните уреди пред спиење се голема грешка бидејќи го намалуваат производството на мелатонин кој го регулира хормонот на спиењето. Наместо тоа, вашиот мозок ќе биде целосно збунет. Половина час пред спиење, немојте да гледате во екрани и заборавете на Instagram и Facebook, но исто така и на телевизорот.

После неколку недели, ќе забележите голема разлика и подобрување во квалитетот на спиењето и ќе бидете поодморени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…