Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Диета „17 дена“

Време: 11:42

Датум: март 16, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Диетата „17 дена“ е смислена од страна на Д-р Мајк Морен, лекар од Калифорнија. Многу брзо постигнала голем успех и станала златен стандард за многу диетни планови на кои целта им е брзо губење на килограмите.

Основна идеја на Д-р Морен била желбата да состави диета која ќе им помогне на луѓето да се ослободат од килограмите кои ги добиле набрзина. И успеал во тоа! Ќе видите, начинот е необичен но она што е најважно е дека тој функционира! Многу личи на диетите кои се врз основа на внес на малку јаглени хидрати – но карактеристика на оваа диета е дека нивниот внес варира – еднаш е повисок – еднаш понизок, а исто е и со калорискиот внес.

Значи, диетата подразбира серија од 17 денови прилагодување на разни видови на храна кои се конзумираат во овој период. Не е чудо ако за овие 17 дена изгубите 7 – 8 килограми. Во основа оваа диета претставува манипулација со јаглени хидрати: во одредени денови ќе ги јадете помалку, а во други денови повеќе, а резултатот ќе биде губење на тежината! За што вушност се работи: самиот Д- р Морено кажува дека овој пристап го „збунува“ метаболзмот и ја подобрува брзината на симнување на килограмите. Исто така придонсеува и за намалување на чувството на фрустрација и досада кои се обично поврзани со диетите на „подолги патеки“.

Диета 17 дена содржи четири циклуси:

Забрзување

Во оваа почетна фаза драстично се намалува внесот на јаглени хидрати и се потикнува согорување на мастите, чистење на организмот и се постигнува брзо губење на тежината.

Активирање

Оваа фаза подразбира намалување и зголемување на внесот на јаглени хидрати, со цел да се „ресетира“ метаболизамот и  да се поттикне согорување на мастите.

Обновување

Фазата на обновување е период кога повторно почнувате со конзумирање на некои намирници кои пред ова беа ограничени. Ова е истовремено и период на учење како да ги развиете здравите навики во исхраната.

Цел

Завршната фаза овозможува да ја одржите телесната тежина и тоа со проста метода: во текот на неделата јадете здрави оброци, а за викендот може да се опуштите и да ја конзумирате омилената храна.

Во текот на сите четири фази на оваа диета акцентот е ставен на конзумирањето на квалитетни намирници, избегнувањето на шеќер и на сите обработени намирници.

Препорачана храна

Јајца, мисиркини гради, пилешко бело месо, морски плодови, јогурт, грејпфрут, јагоди, зелена салата, брокули, домати, краставици, аспарагус, зелен чај…

 

Примери за мени:

Појадок

– Кајгана

– Грејпфрут

– 1 шоља зелен чај

Ручек

– 2 варени јајца

– Голема мешана салата со: морков, брокула, кромид, домати и цепкана зелена салата.

Ужина

– Јогурт и една рака бобесто овошје.

Вечера

– Мисиркини гради

– Морков на пареа и аспарагус

 

Препораки за вежбање

Оваа диета вклучува и лесни вежби кои се спроведуваат секој ден (освен во недела ) и тоа 17 минути. Е, дали авторот се шегувал или заклучил дека баш 17 минути се идеалното време – тешко дека ќе дознаеме.

Зошто да се држи оваа диета?

– Го поттикнува внесувањето на разновидна непреработена природна храна.

– Циклусите на различни количини на јаглени хидрати и калории помагаат да се забрза губењето на тежината.

– Диетата трае само 17 дена, а самата нејзина структура помага да се одржи мотивацијата и да се спречи досадата.

– Планот за исхрана е едноставен за разбирање.

– Програмата за вежбање е кратка и ефикасна.

Недостатоци на оваа диета

– Не е погодна за дијабетичари

– Внесот на калории може да биде повремено многу низок за физички активните лица.

– Осетливите лица може да доживеат непријатности бидејќи метаболизмот често се менува.

Заклучок:

Диетата 17 дена подразбира прилагоден внес на јаглени хидрати, масти, протеини и калории во текот на серијата од 17 дена колку што трае еден цилкус. Сето ова може да има ефект на зголемување на метаболизмот и спречување на монотонијата кои се карактеристични за повеќето диети.

Иако планот бил направен да им помогне на оние кои лесно добиваат килограми за време на празниците – може да се користи во било кое време од годината – бидејќи се постигнувааат исти резултати. Меѓутоа, лицата на оваа диета и овде мораат да бидат свесни дека само темелните промени во начините на исхрана, животните навики, ставовите… може да донесат трајно и стабилно одржување на телесната тежина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Диета со хељда: На најздрав можен начин за 14 дена ослабете дури 7 до 10 килограми

  Брза диета со хељда е се што ви треба, ако сакате брзо да влезете во бикини и да се ослободите од неколку килограми вишок. Во…

 • 10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  10 дена 10 килограми помалку? Можно е, со екстремен режим на исхрана

  Овој екстремен режим на исхрана дава одлични резултати, а се препорачува негово практикување само еднаш во шест месеци. Секој ден згответе 500 грама ориз. Кога…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…

 • Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Јогурт диета: За три дена, два килограми помалку

  Ова е време на годината кога сите зборуваат за јогурт диетата. Постои голема и мала јогурт диета. Првата, голема трае седум дена, а ние денес…

 • Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Чоколадна диета: 7 килограми помалку за само еден месец!

  Се сомневате дека можете да ослабете без да се откажете од вашите омилени деликатеси? Дозволете ни да ве разубедиме! Оваа седумдневна чоколадна диета подразбира три…

 • Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диета за ефикасно слабеење: Обилен доручек и до 10 килограми помалку

  Диетата ”голем доручек” е се попопуларна. Основниот принцип на оваа диета е за време на најважниот оброк, доручекот, да јадете ‘кралски’ и секој нареден оброк…

 • Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Таблица на килограми: Колку вода дневно е добро да пиете за лесно слабеење?

  Вашата тежина одредува колку точно вода морате да пиете во текот на денот. Секоја диета и начинот на губење на тежината подразбира и пиење доволно…

 • Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Супер диета! Кога сакате да ослабете најдобар е лимонот!

  Оваа диета ја спречува акумулацијата на течности и го разградува вишокот маснотии во телото. Лимонот го прочистува телото и ги отстранува отровите благодарение на високата…

 • Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  Се за диетата од брокули: Килограмите ги намалува како од шега, а нејзиното мени е големо изненадување

  За оваа диета се говори дека ги симнува килограмите како од шега и го чисти организмот од токсини. Прв и втор ден Доручек: 200 грама…

 • 3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  3 начини за слабеење без броење на калории и гладување

  Многу е важно во вашиот план да ги вклучите навиките кои не делуваат во директна врска со килограмите, но значително ќе придонесат за нивното исчезнување.…