Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,443.97 0.16%    GRNT 820.00 -0.76%    KMB 5,651.33 -0.38%    MPT 51,900.00 0.78%    MTUR 5,030.00 0%    REPL 76,000.00 0%    STB 1,179.00 -0.08%    TEL 300.28 -0.46%    TKVS 5,400.11 0.85%    UNI 2,303.56 0.14%    

Кој е најстариот метод за продолжување на животниот век?

Време: 12:04

Датум: март 13, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Започна периодот на Велигденски пости што е индикатор за телесно и духовно прочистување на организмот. Дефиниран како воздржување од одредена храна и пијалоци во одреден временски период, постот како концепт е присутен илјадници години, а духовното постење е дел од многу религии.

Додека некои луѓе постат од духовни причини, за други постот е начин физички да го дисциплинираат телото. Без оглед на причините, научно е докажано дека постот има огромни здравствени придобивки, посебно во забавување на стареењето.

Постот игра важна улога во детоксикацијата на телото и една од најбараните придобивки на постот е процесот на заздравување кој започнува во телото за време на циклусите на гладување. Овој процес се јавува кога телото ги бара изворите на енергија што не може да ги најде преку варењето на храната или течностите . Ова го принудува телото да работи екстра тешко за да функционира, што резултира со елиминација на оштетените делови од телото, како што се абнормални израстоци, оштетени имунолошки клетки и ткива поради недостаток на поддршка на расположивите производи на телото. Корист од циклусот на гладување е тоа што го ослободува телото од токсини кои се изградени во нашите резерви на масти, ја подобрува регулацијата на холестеролот и глукозата во крвта, може да ја редуцира телесната маса, овозможувајќи на телото природно и здраво да се лекува, но и да се подмладува.

Најголема научно докажана предност на постот е чувството на подмладување и продолжен животен век. Дел од овој феномен е предизвикан од голем број на бенефиции споменати погоре. Забрзан метаболизам, ефикасно производство на мускулна маса, подобрен имунолошки систем и зголемено производство на хормони придонесуваат за оваа долгорочна корист од постот.

Затоа, каков и метод на постење да применуваме, во периодот кога внесуваме посна храна многу е важно таа да биде богата со растителен протеин, комплексни јаглехидрати, растителни влакна и незаситени масти.

За појадок консумирајте порција мусли или овесна каша во комбинација со новите растителни напитоци од Виталиа со протеин од грашок. За ручек вклучете високопротеински намирници како киноа, хељда, просо во комбинација со богата салата од зеленолиснат зеленчук и семиња од лен, тиква и сончоглед.

За ужина дегустирајте различни вкусови на посни житни барови, или интегрални крекери со семиња.

Ако сакате  максимална апсорпција на хранливи материи и бавно ослободувачка енергија, подгответе си Smoothie To Go Виталиа.

Уживајте во најголемите бенефиции од посната храна и поминете здрав и енергичен период на постење.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тотален детокс: Чорба која го чисти организмот, а притоа ќе уживате во конзумацијата

  Тотален детокс: Чорба која го чисти организмот, а притоа ќе уживате во конзумацијата

  Најдобар избор за оваа пролет! Време е за лесни оброци кои го чистат телото од токсини. Никогаш нема да направите грешка ако сварите супа полна…

 • Пробиотски јогурт – неизоставен сојузник во забрзувањето на метаболизмот

  Пробиотски јогурт – неизоставен сојузник во забрзувањето на метаболизмот

  Јогуртот е еден од млечните производи што се консумира од најраното детство. За придобивките од него зборуваат бројни експерти, кои го истакнуваат пробиотскиот јогурт како…

 • Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

  Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

  Сите се стремиме да бидеме среќни и на различни начини се обидуваме да најдеме начин да не ја тргнеме насмевката од лицето. Еден од начините…

 • Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

  Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

  За важноста на очите и видот сведочат и некои поговорки и изрази: “Око за око” , “Љубов на прв поглед” ,”Убавината е во окото на…

 • Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

  Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

  Доколку планиравте да се откажете од кафе,и ако сакате да пиете, имаме добра вест за вас. Една шоља кафе е всушност добра за вас, и…

 • Не се откажувајте од благото: Еве како да уживате а никогаш да не се здебелите

  Не се откажувајте од благото: Еве како да уживате а никогаш да не се здебелите

  Одлуката да се отфрли шеќерот е многу тешко, и овој чекор често се одложува, што доведува до здравствени и естетски проблеми. Она што е важно…

 • Месецот на вашиот роденден може да открие кои се идеални вежби за вас

  Месецот на вашиот роденден може да открие кои се идеални вежби за вас

  Сигурно сте забележале дека некои вежби ви одговараат повеќе од другите. Се разбира, во каректерот на секој од нас зависат параметри, а карактерот делумно е…

 • Кои намирници немаат рок на траење?

  Кои намирници немаат рок на траење?

  Рокот на траење на храната може да биде доста збунувачки. Не само што има повеќе датуми за да се разберат (тоа се “рок на траење”…

 • Поради недостаток на овие 6 хормони доведува до предвремено стареење на жената: Надокнадете ги по природен пат

  Поради недостаток на овие 6 хормони доведува до предвремено стареење на жената: Надокнадете ги по природен пат

  Научете како да одржувате оптимално ниво на хормоните и вашата кожа, коса и нокти ќе ви бидат благодарни. Научниците тврдат дека нашето тело синтетизира околу…

 • Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Прескокнувањето на оброците или посегнувањето по нездрава храна најчесто е последица на брзото темпо на живот проследено со голема количина стрес, поради што доаѓа до…