Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Студија: На Германија и се потребни мигранти надвор од Европа

Време: 14:28

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На германскиот пазар на трудот потребни се најмалку 260.000 имигранти секоја година на среден и долг рок, според анализата на Фондацијата „Bertelsmann“. Со стареењето на населението во земјата, бројот на вработени (ако нема мигранти) ќе се намали за околу 16 милиони до 2060-та година – речиси една третина.

До 2060-та година, на Германија ќе и биде потребна годишна имиграција од најмалку 260.000 луѓе. Само на овој начин демографскиот пад на понудата на работна сила може да се ограничи на ниво кое е прифатливо за економијата. Во просек околу 114.000 имигранти се очекува да влезат во сојузната република од други земји на ЕУ годишно, но околу 146.000 ќе мора да имигрираат од трети земји надвор од ЕУ. Ова ги покажува резултатите од студијата на Јохан Фукс и Александар Кубис од Институтот за истражување на вработување (IAB) и Луц Шнајдер од Универзитетот во Кобург во име на фондацијата „Bertelsmann“.

Студијата, исто така, ги зема предвид потенцијалите на локалното население. Истражувачите укажуваат на повисоки стапки на наталитет во иднина, како и присуство на повеќе жени и постари лица на пазарот на трудот. Но, дури и ако мажите и жените работат на ист начин, а во Германија да се воведе пензионирање по 70 години возраст, потребата за квалификувана работна сила не може да се покрие само со локални средства.

„Миграцијата е клучот за успешна иднина. На Германија и се потребни квалификувани работници – исто така и од не-европските региони“, истакна претседателот на Одборот на директори на Фондацијата, Јорг Дрегер.

Исто така, аналитичарите испитуваат како дигитализацијата ќе ги реши потребите од имиграцијата. Според анализата, сè повеќе дигитализирниот пазар на труд бара помалку вработени и квалификувани работници, како што се техничари, магистри и академици.

Сепак, со оглед на расположливата работна сила – со други зборови – понудата – може да се очекува долгорочно ублажување на недостигот во академските кругови, но раст на недостигот на специјалисти во сегментот на средноквалифицираните вработени. Од една страна, се повеќе луѓе добиваат повисока квалификација, а од друга страна во наредните години особено голем број на луѓе ќе ја напуштаат професионалната обука.

Според истражувањето предвидливата годишна имиграција од ЕУ нема да биде доволна за да се компензира побарувачката на германскиот пазар на труд, предизвикана од намалувањето на локално население. Претстојниот „Brexit“ нема да го промени тоа дури и ако имиграцијата во Германија привремено се зголеми. На крајот демографските промени влијаат и европските соседи. Освен тоа стимулациите за миграција се намалуваат со оглед на економската кохезија помеѓу земјите членки, предвидуваат од Фондацијата.

„Денес премалку квалификувани работници од трети земји емигрираат во Германија“, вели Дрегер. Според статистиката од Централниот регистар на странците во 2017-та година во земјата пристигнале само малку над 38.000 луѓе. Затоа Германија треба да го контролира подобро овој прилив, смета Дрегер.

Тој инсистира на брзо усвојување на Законот за имиграција и го поздравува фактот дека законот е насочен и кон луѓе со средно ниво на квалификација. Сепак истакнува: „Миграцијата и интеграцијата се задача на општеството како целина и еден нов закон не е доволен сам по себе. Без одржливаа култура за добредојде и привлечни интеграциски предлози недостатокот на квалификувани работници нема да може да се компензира“, нагласува тој.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне на места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.…

 • Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…