Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Студија: На Германија и се потребни мигранти надвор од Европа

Време: 14:28

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На германскиот пазар на трудот потребни се најмалку 260.000 имигранти секоја година на среден и долг рок, според анализата на Фондацијата „Bertelsmann“. Со стареењето на населението во земјата, бројот на вработени (ако нема мигранти) ќе се намали за околу 16 милиони до 2060-та година – речиси една третина.

До 2060-та година, на Германија ќе и биде потребна годишна имиграција од најмалку 260.000 луѓе. Само на овој начин демографскиот пад на понудата на работна сила може да се ограничи на ниво кое е прифатливо за економијата. Во просек околу 114.000 имигранти се очекува да влезат во сојузната република од други земји на ЕУ годишно, но околу 146.000 ќе мора да имигрираат од трети земји надвор од ЕУ. Ова ги покажува резултатите од студијата на Јохан Фукс и Александар Кубис од Институтот за истражување на вработување (IAB) и Луц Шнајдер од Универзитетот во Кобург во име на фондацијата „Bertelsmann“.

Студијата, исто така, ги зема предвид потенцијалите на локалното население. Истражувачите укажуваат на повисоки стапки на наталитет во иднина, како и присуство на повеќе жени и постари лица на пазарот на трудот. Но, дури и ако мажите и жените работат на ист начин, а во Германија да се воведе пензионирање по 70 години возраст, потребата за квалификувана работна сила не може да се покрие само со локални средства.

„Миграцијата е клучот за успешна иднина. На Германија и се потребни квалификувани работници – исто така и од не-европските региони“, истакна претседателот на Одборот на директори на Фондацијата, Јорг Дрегер.

Исто така, аналитичарите испитуваат како дигитализацијата ќе ги реши потребите од имиграцијата. Според анализата, сè повеќе дигитализирниот пазар на труд бара помалку вработени и квалификувани работници, како што се техничари, магистри и академици.

Сепак, со оглед на расположливата работна сила – со други зборови – понудата – може да се очекува долгорочно ублажување на недостигот во академските кругови, но раст на недостигот на специјалисти во сегментот на средноквалифицираните вработени. Од една страна, се повеќе луѓе добиваат повисока квалификација, а од друга страна во наредните години особено голем број на луѓе ќе ја напуштаат професионалната обука.

Според истражувањето предвидливата годишна имиграција од ЕУ нема да биде доволна за да се компензира побарувачката на германскиот пазар на труд, предизвикана од намалувањето на локално население. Претстојниот „Brexit“ нема да го промени тоа дури и ако имиграцијата во Германија привремено се зголеми. На крајот демографските промени влијаат и европските соседи. Освен тоа стимулациите за миграција се намалуваат со оглед на економската кохезија помеѓу земјите членки, предвидуваат од Фондацијата.

„Денес премалку квалификувани работници од трети земји емигрираат во Германија“, вели Дрегер. Според статистиката од Централниот регистар на странците во 2017-та година во земјата пристигнале само малку над 38.000 луѓе. Затоа Германија треба да го контролира подобро овој прилив, смета Дрегер.

Тој инсистира на брзо усвојување на Законот за имиграција и го поздравува фактот дека законот е насочен и кон луѓе со средно ниво на квалификација. Сепак истакнува: „Миграцијата и интеграцијата се задача на општеството како целина и еден нов закон не е доволен сам по себе. Без одржливаа култура за добредојде и привлечни интеграциски предлози недостатокот на квалификувани работници нема да може да се компензира“, нагласува тој.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Поради недостиг цената на паладиумот се зголеми на рекордни 1.500 долари

  Поради недостиг цената на паладиумот се зголеми на рекордни 1.500 долари

  Паладиумот се искачи на ниво над 1.500 долари за унца, достигнувајќи рекордни вредности поради недоволните резерви, соопштува „Bloomberg“. Ова се случува во услови на обидите…

 • Курц: Австрија ќе продолжи со поддршката за „Северен тек 2“ и покрај противењето на САД

  Курц: Австрија ќе продолжи со поддршката за „Северен тек 2“ и покрај противењето на САД

  Австрија е заинтересирана за сигурно снабдување со енергија и ќе продолжи со промовирање на рускиот проектот за гасоводот „Северен тек 2“ и покрај негативниот став…

 • Путин: Русија мора да направи сопствен интернет

  Путин: Русија мора да направи сопствен интернет

  Русија мора да создаде сопствени самостојни делови од интернетот во случај Западот да го блокира пристапот до глобалната мрежа, рече рускиот претседател Владимир Путин, а…

 • Компаративна анализа на телекомуникацискиот пазар во Македонија во сегментот на фиксни и мобилни услуги

  Компаративна анализа на телекомуникацискиот пазар во Македонија во сегментот на фиксни и мобилни услуги

  Институтот за развој на електронските комуникации ИНРЕКОМ Скопје изврши компарација и даде краток осврт врз можните идни промени во однос на понудата и цената на…

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец

  Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи…

 • Од полноќ македонските граѓани во Грција влегуваат само со пасош

  Од полноќ македонските граѓани во Грција влегуваат само со пасош

  Белите ливчиња на кои до вчера грчките гранични полицајци ни ставаа печати за влез во нивната земја,од синоќа на полноќ заминаа во историја. Официјално од…