Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

Време: 13:35

Датум: јануари 8, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Една од најпаметните работи кои што може еден претприемач да ги направи е да учи од другите кои веќе имаат постигнато значителен успех во нивниот бизнис.

Овие неколку совети можат да ви помогне да станете успешни како вашите работодавци или луѓето на кои им се восхитувате.

Секогаш бидете два чекори понапред

Кога сте сопственик на компанија, без разлика што сте на успешен пат, секогаш треба да ги прифатите новите предизвици и да бидете во потрага по нови можности. Не чекајте да почнат да се појавуваат пречки, или да чекате неуспех, па потоа да морате да барате алтернативни опции.

Фокусирајте се на она што го работите, истражувајте го пазарот и конкуренција, слушајте ги барањата на клиентите и обидете се да привлечете нови клиенти. На тој начин можете да се здружите со некој деловен партнер, и на тој начин да го проширите бизнисот.

Не се обидувајте да бидете најпаметен и да ја работите целата работа

Во почетокот, многу луѓе мислат дека е клучно да се знае сè, па поминуваат месеци во совладување на детали од различни области. Тоа на крајот резултира со лоша продуктивност. Иако сте добри во многу работи, треба да се фокусира само на неколку работи. Компанијата не може да расте доколку едно лице го работи најголемиот дел од работите.

Понекогаш е полесно да се земат работите во свои раце наместо да се чека дозвола

Без разлика дали сте во потрага по повеќе креативни решенија за одреден проблем, или веќе ги имате, обично мора да чека нивно одобрување за да ги спроведете на дело. Сепак, понекогаш не можете да стори сé што ќе замислите, особено кога ви е потребна дозвола или зелено светло.

Но, ако сте убедени дека можете да постигнете добар резултат за одредена работа, или ако сметате дека е вистинско време за нешто а немате претходно закажан термин или одобрување, обидете се да го направи она што сте го замислиле. Цврстиот став е важен во развојот на секој бизнис.

„Не“ не значи секогаш „не“

Ако добиете „не“ за одговор, тоа не значи дека треба не треба да го продолжите дијалогот со некој со кого работите, или со некого со кого би сакале да работите.

Кога имате одредена идеја, предложете му ја веднаш на оној кој ги донесува одлуките. Дури и да не е можно да се спроведе истата, и доколку одговорот е „не“, нема причина да ги расипете односите со претпоставените или да престанете со соработка. Вашиот екстра напор сигурно ќе го ценат, и тоа не мора да значи дека предлогот нема да биде имплементиран подоцна.

Не плашете се од непознатото

Никој не може да ја предвиди иднината и да има одговори на секое прашање. Ако се одлучите да започнете свој бизнис, не размислувајте за тоа што ќе се случи ако пропаднете. Размислувајте за тоа што треба да направите за работата да биде успешна и соочувајте се секој ден со нови предизвици и одлуки.

Бидете опкружени со паметни луѓе, и обидете се да носите најдобри одлуки врз основа на информациите што ги имате. Слободно покажете доверба кон својот тим и нема потреба да се плашите од непознатото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…

 • Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобар претприемач на светот за 2019 година е американецот Бред Кјувел, чија софтверска компанија на глобално ниво имала најбрз раст, одлучи така жирито на ревизорско…

 • Стресот на работното место е признаен како болест

  Стресот на работното место е признаен како болест

  Светската здравствена организација во регистарот на болести го стави и “Burnout”, односно хроничен стрес на работното место, објавија денес европските медиуми. Медицинските експерти дефинирале три…

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…