Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

Време: 13:35

Датум: јануари 8, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Една од најпаметните работи кои што може еден претприемач да ги направи е да учи од другите кои веќе имаат постигнато значителен успех во нивниот бизнис.

Овие неколку совети можат да ви помогне да станете успешни како вашите работодавци или луѓето на кои им се восхитувате.

Секогаш бидете два чекори понапред

Кога сте сопственик на компанија, без разлика што сте на успешен пат, секогаш треба да ги прифатите новите предизвици и да бидете во потрага по нови можности. Не чекајте да почнат да се појавуваат пречки, или да чекате неуспех, па потоа да морате да барате алтернативни опции.

Фокусирајте се на она што го работите, истражувајте го пазарот и конкуренција, слушајте ги барањата на клиентите и обидете се да привлечете нови клиенти. На тој начин можете да се здружите со некој деловен партнер, и на тој начин да го проширите бизнисот.

Не се обидувајте да бидете најпаметен и да ја работите целата работа

Во почетокот, многу луѓе мислат дека е клучно да се знае сè, па поминуваат месеци во совладување на детали од различни области. Тоа на крајот резултира со лоша продуктивност. Иако сте добри во многу работи, треба да се фокусира само на неколку работи. Компанијата не може да расте доколку едно лице го работи најголемиот дел од работите.

Понекогаш е полесно да се земат работите во свои раце наместо да се чека дозвола

Без разлика дали сте во потрага по повеќе креативни решенија за одреден проблем, или веќе ги имате, обично мора да чека нивно одобрување за да ги спроведете на дело. Сепак, понекогаш не можете да стори сé што ќе замислите, особено кога ви е потребна дозвола или зелено светло.

Но, ако сте убедени дека можете да постигнете добар резултат за одредена работа, или ако сметате дека е вистинско време за нешто а немате претходно закажан термин или одобрување, обидете се да го направи она што сте го замислиле. Цврстиот став е важен во развојот на секој бизнис.

„Не“ не значи секогаш „не“

Ако добиете „не“ за одговор, тоа не значи дека треба не треба да го продолжите дијалогот со некој со кого работите, или со некого со кого би сакале да работите.

Кога имате одредена идеја, предложете му ја веднаш на оној кој ги донесува одлуките. Дури и да не е можно да се спроведе истата, и доколку одговорот е „не“, нема причина да ги расипете односите со претпоставените или да престанете со соработка. Вашиот екстра напор сигурно ќе го ценат, и тоа не мора да значи дека предлогот нема да биде имплементиран подоцна.

Не плашете се од непознатото

Никој не може да ја предвиди иднината и да има одговори на секое прашање. Ако се одлучите да започнете свој бизнис, не размислувајте за тоа што ќе се случи ако пропаднете. Размислувајте за тоа што треба да направите за работата да биде успешна и соочувајте се секој ден со нови предизвици и одлуки.

Бидете опкружени со паметни луѓе, и обидете се да носите најдобри одлуки врз основа на информациите што ги имате. Слободно покажете доверба кон својот тим и нема потреба да се плашите од непознатото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  Ако ви е потребен напредок, најбрз пат до успехот е да ги внесете вашите растенија во вашата работна средина. Една студија на британските научници објавена…

 • Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната…

 • Како да учите за современите деловни предизвици?

  Како да учите за современите деловни предизвици?

  Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина…

 • Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs им воведе на вработените благ кодекс на облекување, како дел од напорите на тој гигант на инвестициско банкарство на Вол Стрит во САД,…

 • Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку…

 • Иритирачки колеги: Како со нив?

  Иритирачки колеги: Како со нив?

  На кој вид му припаѓаат досадните луѓе од вашето работно опкружување? Ова се најчестите четири видови на луѓе кои се многу досадни, а ги има…

 • Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои…

 • Овие особини ги има една успешна лидерка

  Овие особини ги има една успешна лидерка

  Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе…

 • Пет рутини за продуктивност и среќа

  Пет рутини за продуктивност и среќа

  Дали се осеќате како дневната рутина да ве “меле”? Доколку е така, можеби е време да направите “чекор наназад” и да ги согледате работите од…

 • Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  При барањето на работа неколку работи се многу важни: Лошо напишанo CV Компаниите дневно добиваат стотина биографии. За вашата да дојде до израз, мора да…