Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Време: 16:01

Датум: декември 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германската централна банка Бундесбанк изрази уверување дека економијата на земјата брзо ќе успее да го надмине последното забавување, иако предупреди за надвиснати ризици на протекционизмот и „Brexit“ без договор врз прогнозите.

Централната банка ги намали прогнозите за 2018-та година и 2019-та година, а исто така ги намали и очекувањата за инфлација за следната година, пишува „Bloomberg“.

Во 2018-та година Централната банка очекува раст на бруто домашниот производ да е 1,5% при досегашни прогнози за 2%. Што се однесува до следната година очекувањата веќе за зголемување од 1,6% во однос на претходните прогнози од 1,9%. Во 2020-та година очекувањата остануваат без промена на ниво од 1,6%. За 2021-ва година прогнозите се за 1,5%.

Од друга страна инфлацијата за оваа година се очекува да биде 1,9% при очекуваните претходно 1,8%. За догодина вредностите се веќе 1,4% од претходните 1,7%. Во 2020-та година нема промена од сегашните 1,8%. За 2021-ва година прогнозите се за 1,8%.

Производството во Германија – најголемата европска економија, се намали во третиот квартал за прв пат од почетокот на 2015-та година, откако автомобилскиот сектор беше забавен поради воведените нови еколошки барања. Оттогаш наваму довербата на бизнисот ослабе уште повеќе, алудирајќи на забавување на економската динамика.

Од Бундесбанк изјавија дека може да се очекува „релативно силен“ раст и тоа во следниот квартал.

„Се очекува германската економија да порасне малку побрзо од својот потенцијал од следната година“, вели Гувернерот на Бундесбанк, Јенс Вајдман. „Што се однесува до растот – и во помал степен, исто така и за инфлацијата, ризиците за слабеење доминираат од денешна гледна точка“, рече тој.

Иако трговските тензии меѓу САД и голем број на други држави се смири во последните месеци, германската централна банка се уште гледа зголемен ризик од растечкиот протекционизам во светот, кој може опипливо да наштети на ориентираната кон извоз германска економија. Институцијата исто така посочи и особената закана од „Brexit“ без договор, геополитичката несигурност, како и проблеми околу италијанската фискална политика.

Позначителен поттик за германската економија – најмногу во 2019-та година, ќе дојде од експанзионистичката фискална политика на земјата, посочуваат од Бундесбанк. Вишокот на земјата може да достигне големина од 2% од бруто домашниот производ во оваа година, пред да се намали повеќе заради слободната монетарна политика. Во исто време е можно соодносот на долгот спрема БДП-то да падне под 60 отсто, прагот поставен од ЕУ, уште оваа година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…