Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Време: 16:01

Датум: декември 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германската централна банка Бундесбанк изрази уверување дека економијата на земјата брзо ќе успее да го надмине последното забавување, иако предупреди за надвиснати ризици на протекционизмот и „Brexit“ без договор врз прогнозите.

Централната банка ги намали прогнозите за 2018-та година и 2019-та година, а исто така ги намали и очекувањата за инфлација за следната година, пишува „Bloomberg“.

Во 2018-та година Централната банка очекува раст на бруто домашниот производ да е 1,5% при досегашни прогнози за 2%. Што се однесува до следната година очекувањата веќе за зголемување од 1,6% во однос на претходните прогнози од 1,9%. Во 2020-та година очекувањата остануваат без промена на ниво од 1,6%. За 2021-ва година прогнозите се за 1,5%.

Од друга страна инфлацијата за оваа година се очекува да биде 1,9% при очекуваните претходно 1,8%. За догодина вредностите се веќе 1,4% од претходните 1,7%. Во 2020-та година нема промена од сегашните 1,8%. За 2021-ва година прогнозите се за 1,8%.

Производството во Германија – најголемата европска економија, се намали во третиот квартал за прв пат од почетокот на 2015-та година, откако автомобилскиот сектор беше забавен поради воведените нови еколошки барања. Оттогаш наваму довербата на бизнисот ослабе уште повеќе, алудирајќи на забавување на економската динамика.

Од Бундесбанк изјавија дека може да се очекува „релативно силен“ раст и тоа во следниот квартал.

„Се очекува германската економија да порасне малку побрзо од својот потенцијал од следната година“, вели Гувернерот на Бундесбанк, Јенс Вајдман. „Што се однесува до растот – и во помал степен, исто така и за инфлацијата, ризиците за слабеење доминираат од денешна гледна точка“, рече тој.

Иако трговските тензии меѓу САД и голем број на други држави се смири во последните месеци, германската централна банка се уште гледа зголемен ризик од растечкиот протекционизам во светот, кој може опипливо да наштети на ориентираната кон извоз германска економија. Институцијата исто така посочи и особената закана од „Brexit“ без договор, геополитичката несигурност, како и проблеми околу италијанската фискална политика.

Позначителен поттик за германската економија – најмногу во 2019-та година, ќе дојде од експанзионистичката фискална политика на земјата, посочуваат од Бундесбанк. Вишокот на земјата може да достигне големина од 2% од бруто домашниот производ во оваа година, пред да се намали повеќе заради слободната монетарна политика. Во исто време е можно соодносот на долгот спрема БДП-то да падне под 60 отсто, прагот поставен од ЕУ, уште оваа година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Судејќи според предлогот на буџетот на САД за 2020 година, Трамп штеди на балканските сервиси Предлог буџетот за 2020 година, доставен од администрацијата на американскиот…

 • Променливо облачно време со температура до 17 степени

  Променливо облачно време со температура до 17 степени

  На повеќе места во земјава ќе има зголемена облачност, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за 2…

 • Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без…

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…

 • Почнува пролетта

  Почнува пролетта

  Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 22 часот и 58 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи…

 • Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Британската премиерка Тереза ​​Меј нема да бара од Европската унија долго одложување на Brexit, објави BBC. BBC во вторникот објави дека Меј во писмото до…

 • Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа од највисоките нивоа во шест месеци, бидејки инвеститорите чекаат на одлуките на Федералните резерви. Се очекува Банката на федерални резерви(FED) барем малку…

 • Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Денес во Стопанската комора компанијата Пакомак го финализираше конкурсот за избор на најеколошка општина за 2018 година. Според претходно зададените критериуми нивната комисија се одлучи…