Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ослободете се од киселините со помош на овие намирници

Време: 12:54

Датум: декември 6, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Дали некогаш сте почувствувале вашиот стомак да ви жари или да ви се враќа наназад храната која сте ја изеле, а сето ова било пропратено со болка во долниот дел од градите.

Таа појава ја предизвикуваат киселините кои се предизвикани од лошото варење и нездравата исхрана. Прочитајте која храна е добро да ја конзумирате кога имате киселини.

1. Банана

Бананата има природно дејство против киселините. Таа помага кај лошото варење. Најмалку една банана дневно ќе ја спречи појавата на киселини.

2. Портокали

Портокалите се богати со витамин Ц што е добро за варењето. Меѓутоа, дали сте знаеле дека портокалите исто така се добри и против киселините. Портокалите се богати со природна киселина која ја намалува количината на киселина во желудникот и телото.

3. Ѓумбир

Ѓумбирот е одличен против киселините. Тој ја намалува количината на киселини во телото. Конзумирајте ѓумбир со цел на природен начин да ја намалите болката предизвикана од киселини.

4. Зелка

Зелката е богата со влакна и е многу добра во лечењето на киселините. Природните влакна и ензимите во зелката ја намалуваат количината на киселини во телото.

5. Овесни снегулки

Овесните снегулки се богати со влакна и антиоксиданси. Вклучете една порција од овесните снегулки дневно во исхраната со цел да ги спречите проблемите со желудникот.

6. Морска храна

Рибата содржи таурин кој ја намалува количината на желудечната киселина.

7. Млеко

Млекото е добро да го пиете кога имате киселини бидејќи е богато со калциум. Исто така, во комбинација со медот, млекото го намалува воспалението на желудникот.

8. Јогурт

Јогуртот е богат со антиоксиданси и калциум што го помага процесот на варење. Една шоља јогурт во денот ќе ја спречи појавата на киселини.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ослободете се од холестеролот со овој милкшејк

  Ослободете се од холестеролот со овој милкшејк

  Едноставен за подготовка, а исклучително здрав – оваа здрава и вкусна комбинација е идеална за сите оние кои не поднесуваат лактоза. Овој милкшејк не само…

 • Што да конзумирате доколку сте изнемоштени и имате недостаток на енергија

  Што да конзумирате доколку сте изнемоштени и имате недостаток на енергија

  Се чувствувате исцрпено и речиси едвај се движите, очигледно е дека ви недостасува енергија. Овие намирници можат да ви помогнат околу тоа прашање, каснете си…

 • Од белиот леб полоши се овие 5 јагленихидрати

  Од белиот леб полоши се овие 5 јагленихидрати

  Одлучивте од исхраната да го исфрлите белиот леб, но сигурни ли сте дека со тоа целосно ќе го лишите вашиот организам од сите јаглехидрати на…

 • Внимателно со грејпфрутот доколку пиете лекови!

  Внимателно со грејпфрутот доколку пиете лекови!

  Без оглед колку благотворни дејства има грејпфрутот, со него треба да бидете многу внимателни доколку пиете лекови, бидејќи оваа комбинација може да предизвика несакани реакции.…

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто…

 • Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Солената вода одамна се користи како природно средство против некои непријатни појави, како што е воспалението на грлото, при кое таа ги одржува дишните патишта влажни.…

 • Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Овошјето во последно време неправедно започна да го бие лош глас, и тоа поради фруктозата. Поединци веруваат дека фруктозата од овошјето предизвикува зголемено ниво на…

 • Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Овој напиток е вистинска ризница на лековити состојки, а многу едноставно се подготвува… Состојки: – 1 лажица куркума во прав – 5 см корен од…

 • Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Цистите се патолошки промени со кои се борат дури 80 проценти од жените. Погледнете го овој лековит рецепт за чај од природата кој ќе ви…