Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Неколку причини кои ја расипуваат работната атмосфера

Време: 11:57

Датум: ноември 7, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата.

Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши ги истакнаа лошиот здив од устата, неуредниот тоалет, оставањето на трошки на масата и непријатните мириси на телото.

„Лошата миризба ги брка луѓето и го изолира смдливкото“, заклучил еден од испитаниците.

Анкетата, која опфатила 1.500 испитаници, покажала дека веднаш зад непријатните миризби се наоѓаат несмасните и прости коментари, озборувањето, мешањето во приватните животи и неоснованото подбуцнување (25 проценти).

Според анкетата, 18 проценти од испитаниците како иритирачко однесување го издвоиле сметањето во работата и прегласното зборување на телефон, додека постојаното мљацкање и грицкање е вознемирувачко за осум проценти од испитаниците.

Испитаниците се револтирани и од прегласното слушање музика (3 проценти), додека и претерувањето со силните парфеми им оди на нерви на два проценти од испитаниците.

„Парфемот служи за вечерните излегувања, за време на работа може да се употреби некој полесен парфем или дезодоранс. Да сакав да работам во парфимерија, тогаш ќе побарав работно место таму“, изјавила една испитаничка на која и пречи силниот мирис на парфем во канцеларија.

Внимавајте на овие нешта за да не ја расипете работната атмосфера.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шефовите се виновни за нељубезноста на работниците!?

  Шефовите се виновни за нељубезноста на работниците!?

  Работниците тврдат дека поради стресот и преголемата количина на работа, немаат време да бидат љубезни, а некои сакаат да бидат шефови, па затоа го имитираат…

 • Како полесно да ги реализирате вашите деловни цели

  Како полесно да ги реализирате вашите деловни цели

  Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите.…

 • Вашиот шеф е неорганизиран? Неколку начини да се справите со него!

  Вашиот шеф е неорганизиран? Неколку начини да се справите со него!

  Доколку вашиот надреден е потполно неорганизиран, често прави исправки во плановите, го менува мислењето од ден во ден, тогаш тешко дека и вие ќе напредувате…

 • Како да се поставите кон ирационалните колеги?

  Како да се поставите кон ирационалните колеги?

  На работа морате да бидете во интеракција со многу различни типови на личности. Доколку најдете начин да излезете на крај со нив, иако тоа не…

 • Ова се навиките на флексибилните и успешни лица

  Ова се навиките на флексибилните и успешни лица

  Флексибилноста е една многу важна особина, како во деловниот, така и во приватниот живот. Флексибилноста овозможува светот да го гледаме со други очи, а тоа…

 • Патот до успехот ќе ви го покажат овие 10 чекори

  Патот до успехот ќе ви го покажат овие 10 чекори

  Успехот е достижна цел. Важно е добро да ги планирате работите, да имате зацртани цели и да се движите по сопствениот план. Да се радувате…

 • Во 10 чекори станете ненадминлив продавач

  Во 10 чекори станете ненадминлив продавач

  Дали знаете што е потребно за да станете успешен продавач? Што е тоа што вам може да ви помогне во продажбата? Дали веќе знаете што…

 • Овие грешки не правете ги!

  Овие грешки не правете ги!

  Никој не кажува дека претприемништвото е лесно. Но, доколку паметно одиграте можете малку да си олесните, сепак, немојте да ги правите овие глупави грешки. Започнувањето…

 • Неколку начини да бидете поуспешни во работата

  Неколку начини да бидете поуспешни во работата

  Сите сакаат добро да се покажат во кариерата која ја избрале. Кога сте успешни во она што го работите, вие сте посреќни и заработувате повеќе…

 • Како „тестираат“ најголемите компании?

  Како „тестираат“ најголемите компании?

  Во најголемите светски компании од типот на „Google“, „Microsoft“ и „Facebook“ работат извонредни работници кои поминуваат низ жесток и внимателен процес на избор. Во интервјуата,…