Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Oвие навики ќе ви донесат и успех и пари

Време: 15:27

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Работата е место кое ќе го посетувате највеќе во својот живот. Без оглед дали некаде сте на пракса или веќе сте го добиле работното место, многу е важно од првиот момент да го засакате она што го работите. Доколку после некое време завладее монотонија или ја загубите мотивацијата, ви предложуваме да ги следите следниве 15 одлични совети:

1. Разубавете си го работниот простор. Врамете некоја фотографија или донесете некој декоративен држач за пенкала или можеби мал кактус.

2. Прошетајте, 5 минути се сосема доволни.

3. Внесувајте доволно течности

4. Делете им комплименти на соработниците. Колку е убаво да примите комплимент, толку поубаво е кога ќе им го упатите на соработниците.

5. Негувајте билка, бидејќи билките се извор на позитивна енергија.

6. Бодрете се себе. Доколку поразговарате со себе гледајќи се во огледало ќе бидете поефикасни и попозитивни на работа.

7. Користете вистински садови, бидејќи ќе се чувствувате како дома. Избегнувајте ги пластичните чинии и чаши.

8. Уживајте во интернет содржините кои носат насмевка на вашето лице.

9. Завртете се на работното столче.

10. Помогнете му на некого, ќе се чувствувате покорисно и подобро.

11. Користете ароматични масла.Изберете лаванда или камилица кои ќе ја отстранат напнатоста.

12. Поставете си повеќе мали цели. Секој ден зададете си три мали задачи кои би требало да ги исполните. Кога денот ќе заврши, ќе чувствувате задоволство бидејќи сте ја достигнале својата цел.

13. Изедете квалитетен оброк. За промена немојте да носите храна од дома, туку нарачајте некое квалитетно јадење.

14. Направете пауза.

15. Променете ја работата. Доколку ниту еден од овие совети не ви е од корист, можеби е време да побарате нови деловни задачи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…