Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Oвие навики ќе ви донесат и успех и пари

Време: 15:27

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Работата е место кое ќе го посетувате највеќе во својот живот. Без оглед дали некаде сте на пракса или веќе сте го добиле работното место, многу е важно од првиот момент да го засакате она што го работите. Доколку после некое време завладее монотонија или ја загубите мотивацијата, ви предложуваме да ги следите следниве 15 одлични совети:

1. Разубавете си го работниот простор. Врамете некоја фотографија или донесете некој декоративен држач за пенкала или можеби мал кактус.

2. Прошетајте, 5 минути се сосема доволни.

3. Внесувајте доволно течности

4. Делете им комплименти на соработниците. Колку е убаво да примите комплимент, толку поубаво е кога ќе им го упатите на соработниците.

5. Негувајте билка, бидејќи билките се извор на позитивна енергија.

6. Бодрете се себе. Доколку поразговарате со себе гледајќи се во огледало ќе бидете поефикасни и попозитивни на работа.

7. Користете вистински садови, бидејќи ќе се чувствувате како дома. Избегнувајте ги пластичните чинии и чаши.

8. Уживајте во интернет содржините кои носат насмевка на вашето лице.

9. Завртете се на работното столче.

10. Помогнете му на некого, ќе се чувствувате покорисно и подобро.

11. Користете ароматични масла.Изберете лаванда или камилица кои ќе ја отстранат напнатоста.

12. Поставете си повеќе мали цели. Секој ден зададете си три мали задачи кои би требало да ги исполните. Кога денот ќе заврши, ќе чувствувате задоволство бидејќи сте ја достигнале својата цел.

13. Изедете квалитетен оброк. За промена немојте да носите храна од дома, туку нарачајте некое квалитетно јадење.

14. Направете пауза.

15. Променете ја работата. Доколку ниту еден од овие совети не ви е од корист, можеби е време да побарате нови деловни задачи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шефовите се виновни за нељубезноста на работниците!?

  Шефовите се виновни за нељубезноста на работниците!?

  Работниците тврдат дека поради стресот и преголемата количина на работа, немаат време да бидат љубезни, а некои сакаат да бидат шефови, па затоа го имитираат…

 • Како полесно да ги реализирате вашите деловни цели

  Како полесно да ги реализирате вашите деловни цели

  Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите.…

 • Вашиот шеф е неорганизиран? Неколку начини да се справите со него!

  Вашиот шеф е неорганизиран? Неколку начини да се справите со него!

  Доколку вашиот надреден е потполно неорганизиран, често прави исправки во плановите, го менува мислењето од ден во ден, тогаш тешко дека и вие ќе напредувате…

 • Како да се поставите кон ирационалните колеги?

  Како да се поставите кон ирационалните колеги?

  На работа морате да бидете во интеракција со многу различни типови на личности. Доколку најдете начин да излезете на крај со нив, иако тоа не…

 • Ова се навиките на флексибилните и успешни лица

  Ова се навиките на флексибилните и успешни лица

  Флексибилноста е една многу важна особина, како во деловниот, така и во приватниот живот. Флексибилноста овозможува светот да го гледаме со други очи, а тоа…

 • Патот до успехот ќе ви го покажат овие 10 чекори

  Патот до успехот ќе ви го покажат овие 10 чекори

  Успехот е достижна цел. Важно е добро да ги планирате работите, да имате зацртани цели и да се движите по сопствениот план. Да се радувате…

 • Во 10 чекори станете ненадминлив продавач

  Во 10 чекори станете ненадминлив продавач

  Дали знаете што е потребно за да станете успешен продавач? Што е тоа што вам може да ви помогне во продажбата? Дали веќе знаете што…

 • Овие грешки не правете ги!

  Овие грешки не правете ги!

  Никој не кажува дека претприемништвото е лесно. Но, доколку паметно одиграте можете малку да си олесните, сепак, немојте да ги правите овие глупави грешки. Започнувањето…

 • Неколку начини да бидете поуспешни во работата

  Неколку начини да бидете поуспешни во работата

  Сите сакаат добро да се покажат во кариерата која ја избрале. Кога сте успешни во она што го работите, вие сте посреќни и заработувате повеќе…

 • Како „тестираат“ најголемите компании?

  Како „тестираат“ најголемите компании?

  Во најголемите светски компании од типот на „Google“, „Microsoft“ и „Facebook“ работат извонредни работници кои поминуваат низ жесток и внимателен процес на избор. Во интервјуата,…