Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Анкета: Се намалува довербата на граѓаните во институциите, но и во медиумите и граѓанските организации

Време: 13:50

Датум: ноември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Генерално, се намалува довербата на граѓаните во институциите во земјата, но и во медиумите и во граѓанските организации. Само полицијата и обрзованието ја уживаат довербата од половина од граѓаните, додека сите останати институции имаат доверба на помалку од 40 проценти од испитаниците. Најниска е довербата во судството, потоа во Државната комисија за спречување на корупцијата, здравството, пазарната инспекција и обвинителството.

Ова се дел од резултатите од септемвриската анкета за јавното мислење за полицијата од страна на агенцијата Ипсос, со 1028 граѓани, а во рамки на проектот „Пулсот за полициски интегритет и доверба на Западен Балкан“.

Во однос на перцепциите за корупција, Магдалена Лембовска, истражувач за безбедносни прашања во Аналитика тинк-тенк Скопје, нагласи дека постои исклучително висока перцепција дека постои широко распространета корупција во сите институции. Перцепцијата за постоење корупција во полицијата, информира, е околу 65 проценти од анкетираните, кои сметаат дека е распространета до највисоко ниво. Ако се анализираат резултатите за одделните делови на полицијата, сообраќајната полиција се смета за најкорумпирана, по што се најблиските соработници на министерот и граничната полиција. Најголемиот проблем според перцепцијата на граѓаните, посочи, е политизацијата. Лембовска потенцира дека е висок процентот на граѓани кои сметаат дека политиката игра важна улога во функционирањето на полицијата и тоа од практиките за вработувањето, но и за директно влијание врз оперативната работа на полицијата. Според неа, граѓаните очекуваат во наредните пет години борбата против корупцијата во полицијата да биде подобра отколку сега. Согласно анкетата, перцепцијата за високо ниво на корупција е највисока за судството со 68 проценти од испитаниците, по што се здравството, царината, обвинителството…

– Многу е важно реформата во полицијата да почне од внатре. Да не се работи само на козметички и законски измени, но и да се види што се случувало низ годините во рамки на полицијата и дали можеби треба да има одредени преструктуирања и во однос на организациски единици и во однос на раководни лица, изјави Лембовска, истражувач за безбедносни прашања во Аналитика тинк-тенк Скопје.

Таа доддаде, оти согласно резултатите на истражувањето, граѓаните претпочитаат порепресивни мерки за борба против корупцијата, како што се спроведување строги казни и повеќе казни за корумпирани инспектори во полицијата

На прашањето колку се чувствуваат безбедни, околу 37 проценти од граѓаните одговориле дека се чуствуваат безбедно, а останатите се поделени меѓу оние кои не се чувствуваат безбедно и оние кои не се чувствуваат ниту безбедно, ниту небезбедно.

– Еден од поразителните резултати е тоа што граѓаните не веруваат дека можат да се потпрат на некого кога станува збор за осигурување на нивната и на безбедноста на нивното семејство. Една четвртина рекле дека не веруваат никому, а околу 40 проценти се изјасниле дека првенствено се потпираат на самите себе. Следна е полицијата со околу 16 проценти кои рекле дека прво и веруваат на полицијата за нивната безбедност, оцени Лембовска.

Резултатите од анкетата покажуваат дека граѓаните се поделени и во перцепцијата за полицијата во однос на нејзината работа. Само една четвртина смета дека полицијата работи како сервис на граѓаните, додека останатите полицијата ја гледаат како средство за заштита на интересите на разни групи – Владата, политичките партии или луѓето во највисокиот ранг на полицијата.

За Трпе Стојановски, професор на факултетот за безбедност, очекувањата се од државните институции, од полицијата, да се вратат кон задачите што ги имаат и во таа смисла, рече, го поздравуваме концептот што го враќа МВР за улогата на полицијата во локалната заедница – полицаецот како пријател на граѓаните. Меѓу другото истакна дека невладиниот сектор треба поактивно да реагира на сите дисфункционалности кои постојат во системот.

– Полицијата и нејзиниот тренинг и едукација се многу важни, но живееме во време кога тоа не е доволно. И самите државни институции- Секторот за внатрешна контрола може да оправдува некои нелогични, неетички, дури и незаконски постапувања на полициските службеници. Тоа дополнително ги вознемирува граѓаните. Во таа смисла многу очекуваме од надворешната контрола, но таа сама по себе, иако поминаа законите за обивнителство, со што обвинителство ќе имаме посебна организациона единица која ќе се занимава со пречекорување и злоупотреби направени од полициски служебеници, очекуваме да биде чекор напред, изјави Стојановски.

Според него, постоечкото Јавно обвинителство не може да одговори на потребите кои ги имаат граѓаните.

– Ако сакате да воспоставите контакт со јавниот обивнител денес во Скопје, ако не го познавате не може да допрете до него. Тоа се бариери кои драматично брзо мора да се надминат за првите стандарди да се воспостават и полицијата да биде сервис на граѓаните, рече професорот на факултетот за безбедност Стојановски.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Анкета: Се намалува довербата на граѓаните во институциите, но и во медиумите и граѓанските организации

 1. Пингбек: [Став] Македонија помеѓу бриселскиот „камшик“ и сопствената (не)способност: дали воопшто сакаме своја држава?

 • „Меркел го излудува Трамп бидејќи е интелигентна“, открива внуката на претседателот во нејзината книга

  „Меркел го излудува Трамп бидејќи е интелигентна“, открива внуката на претседателот во нејзината книга

  Во познатата книга „Премногу и никогаш доволно – како моите роднини го создадоа најопасниот човек на светот“, внуката на американскиот претседател Доналд Трамп, Мери Трамп,…

 • Алушовски ги одбра ракометарите за претстојната сезона

  Алушовски ги одбра ракометарите за претстојната сезона

  Тренерот на Вардар 1961, Стевче Алушовски одбра кои ракометари ќе останат да тренираат со првиот тим. Тие продолжуваат со подготовките во Скопје и планирано е…

 • Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

  Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

  Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3,…

 • Туристичката индустрија се подготвува за втор бран на коронавирусот

  Туристичката индустрија се подготвува за втор бран на коронавирусот

  Ненадејните задолжителни карантини, како оние што ги наметна британската влада на лицата кои пристигнуваат од Шпанија, се катастрофа за туристичката индустрија, која се подготвува за…

 • Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита е клучно за нивна заштита

  Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита е клучно за нивна заштита

  Ковид-19 е акутна респираторна болест предизвикана од SARS CoV-2 вирусот што предизвикува поголема смртност кај лица на возраст од над 60 години и кај лица…

 • Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

  Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

  Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус, покажала студијата на германските научници.…

 • Заборавете на доларот, купувајте злато! Цената на овој метал повторно расте

  Заборавете на доларот, купувајте злато! Цената на овој метал повторно расте

  Тековната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато што е можно поактивно. Ваквиот коментар го…

 • Пандев со Џенова избори опстанок во Серија А

  Пандев со Џенова избори опстанок во Серија А

  Тимот на Џенова за кој настапува македонскиот репрезентативец Горан Пандев и следната сезона ќе игра во најквалитетното фудбалско натпреварување во Италија. Ова е епилогот по…

 • Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

  Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје 1.372 активни случаи

  Нови 166 случаи со Ковид-19 од 1.419 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починаа четири пациенти од…

 • Сончево и топло со температура до 35 степени

  Сончево и топло со температура до 35 степени

  Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. УВ индексот ќе биде…