Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Фери“ донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

Време: 13:59

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Деца од Македонија кои живеат во сиромаштија добија пакети со храна наменети за нив и нивните семејства како дел од од хуманитарниот проект „Сподели оброк“ на познатиот бренд детергент за садови „фери“ (Fairy) на компанијата „Проктер и Гембл“.

Пакетите со храна, кои содржат основни прехранбени продукти потребни за едно семејство за подолг период, им ги подели хуманитарното здружение „Проект Среќа“ одбележувајќи го 17 Октомври – Интернационалниот ден за борба против сиромаштијата.

„Фери“ во рамките на проектот „Сподели оброк“ собираше средства за оние на кои помошта им е најпотребна. Од секој купен детергент за садови „фери“ во Македонија, компанијата издвои одредена сума пари која ја донираше за да обезбеди храна за децата кои доаѓаат од сиромашни семејства или се наоѓаат во некој друг вид социјален ризик. Со донацијата од „фери“, здружението „Проект Среќа“ подели 100 пакети со храна кои ќе им го олеснат секојдневието на исто толку социјално загрозени семејства во следните неколку месеци.

Никој не може да направи сѐ, но секој може да направи по нешто, е една од пораките што вчера ги испратија децата кои беа дел од првиот „Самит на детските желби“, Првата конференција за деца во социјален ризик што ја организираше „Проект Среќа“. Главни гости и говорници на конференцијата беа деца кои живеат во сиромаштија. Тие зборуваа за предизвиците со кои секојдневно се соочуваат, нивните соништа и желби, за начините на кои земјава може да стане подобро место за живеење преку заедничко помагање меѓу луѓето, особено преку помагање на младите кои ги немаат истите можности и предности како и нивните другарчиња.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…

 • Животните на Schleich бараат нова татковина

  Животните на Schleich бараат нова татковина

  Пластичните животни на германскиот производител на играчки „Schleich“ ќе имаат нов сопственик. Францускиот финансиски инвеститор „Ardian“ ја ангажираше американската инвестициска банка „JP Morgan“ да најде…

 • Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми банки во САД никогаш досега не го преминале прагот на вкупна добивка од 100 милијарди долари. Од почетокот на новата сезона на објавување…

 • Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која…

 • Airbnb оствари профит втора година по ред

  Airbnb оствари профит втора година по ред

  Компанијата за краткотрајните наеми „Airbnb“ соопшти дека остварила добивка втора година по ред. Информациите доаѓаат во време на долгоочекуваната јавна понуда на акции на компанијата,…

 • Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда…