Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Фери“ донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

Време: 13:59

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Деца од Македонија кои живеат во сиромаштија добија пакети со храна наменети за нив и нивните семејства како дел од од хуманитарниот проект „Сподели оброк“ на познатиот бренд детергент за садови „фери“ (Fairy) на компанијата „Проктер и Гембл“.

Пакетите со храна, кои содржат основни прехранбени продукти потребни за едно семејство за подолг период, им ги подели хуманитарното здружение „Проект Среќа“ одбележувајќи го 17 Октомври – Интернационалниот ден за борба против сиромаштијата.

„Фери“ во рамките на проектот „Сподели оброк“ собираше средства за оние на кои помошта им е најпотребна. Од секој купен детергент за садови „фери“ во Македонија, компанијата издвои одредена сума пари која ја донираше за да обезбеди храна за децата кои доаѓаат од сиромашни семејства или се наоѓаат во некој друг вид социјален ризик. Со донацијата од „фери“, здружението „Проект Среќа“ подели 100 пакети со храна кои ќе им го олеснат секојдневието на исто толку социјално загрозени семејства во следните неколку месеци.

Никој не може да направи сѐ, но секој може да направи по нешто, е една од пораките што вчера ги испратија децата кои беа дел од првиот „Самит на детските желби“, Првата конференција за деца во социјален ризик што ја организираше „Проект Среќа“. Главни гости и говорници на конференцијата беа деца кои живеат во сиромаштија. Тие зборуваа за предизвиците со кои секојдневно се соочуваат, нивните соништа и желби, за начините на кои земјава може да стане подобро место за живеење преку заедничко помагање меѓу луѓето, особено преку помагање на младите кои ги немаат истите можности и предности како и нивните другарчиња.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Групата Фершпед АД Скопје во периодот Jануари – Септември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 136.732 илјада денари искажана во консолидираниот неревидиран Биланс…

 • График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  Технолошките компании имаат уникатна предност пред другите бизниси и тоа се нарекува “ефектот на мрежата”. Секој нов корисник на одредена платформа ја зголемува вредноста за…

 • Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа…

 • PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  Американската енергетска компанија „Pacific Gas and Electric Company“ (PG & E) се соочува со колапс заради тековниот пожар кој ја опустоши Калифорнија. Претходно во понеделникот,…

 • Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Француската банка „Societe Generale“ се согласи да плати 1,34 милијарди американски долари за да ги сопре истрагите за санкциите во САД, објавија Федералните резерви. Од…

 • Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Меѓународната куповна заедница – Cashback World и ракометниот клуб „Вардар“ продолжуваат со градењето на успешната приказна со повеќекратни придобивки за сите. Продолжувањето на ова партнерство…

 • Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Американската интернет компанија „Google“ ќе инвестира 4,5 милијарди дански круни (690 милиони долари) во изградбата на нов центар за податоци во Данска, објави данската единица…

 • Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Македонското сонце преку првите македонски соларни панели, за прв пат се користи за производство на македонските производи на Винчини, кои се извезуваат низ целиот свет.…

 • Уапсен директорот на „Нисан“

  Уапсен директорот на „Нисан“

  Јапонскиот производител на автомобили „Нисан мотор“ објави дека внатрешната истрага покажала дека Карлос Госн, директорот на компанијата, покажал помал приход од вистинскиот и презел други…

 • Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Десет студенти од шест факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се добитници на стипендиите за втор циклус студии кои втора година по ред ги…