четврток, 18 август 2022
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИФИА го објави календарот за Ф1 трките во 2019-та

ФИА го објави календарот за Ф1 трките во 2019-та

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) го објави календарот на трки во Формула 1 за новата сезона.

Ќе се возат 21 трка, првата е закажана за 17-ти март, а шампионатот ќе заврши на 1-ви декември.

Календар на трки во Формула 1 за 2019 година:

17-ти март – Австралија;
31-ви март – Бахреин;
14-ти април – Кина;
28-ми април – Азербејџан;
12-ти мај – Шпанија;
26-ти мај – Монако;
9-ти јуни – Канада;
23-ти јуни – Франција;
30-ти јуни – Австрија;
14-ти јули – Велика Британија;
28-ми јули – Германија;
4-ти август – Унгарија;
1-ви септември – Белгија;
8-ми септември – Италија;
22-ри септември – Сингапур;
29-ти септември – Русија;
13-ти октомври – Јапонија;
27-ми октомври – Мексико;
3-ти ноември – САД;
17-ти ноември – Бразил;
1-ви декември – Абу Даби.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП